BPM ile iş süreci eşlemesinden iş süreci modellemesine

İnsanların süreç eşlemesini ve süreç modellemeyi karıştırması normaldir. Elbette, bu kavramların ortak noktaları vardır, ancak daha yakından inceleyelim ve nasıl farklılaşıyorlar görelim.

Süreç grafikleri veya akış şemaları olarak da bilinen iş süreç haritaları, son yıllarda oldukça popüler hale gelmiştir. Bir işletmenin tüm adımlarını göstermek için her işte kullanılabilirler. Bir süreç haritası, işlemin görevlerini, yapılması gereken kararları ve tüm işlem öğeleri arasındaki ilişkileri görüntüler. Tüm eylemler, öğeler ve ilişkiler grafik sembollerle gösterilir: şekiller, oklar ve çizgiler.

Süreçleri akış şemaları biçiminde belgeleyen ilk yapılandırılmış yöntem Frank ve Lillian Gilberth tarafından Amerikan Makina Mühendisleri Topluluğu’na teklif edildi. 1921’de, En İyi Bir Yolu Bulmada İşlem Grafikleri-İlk Adımlar başlıklı çalışmalarını sundular .

Proses grafiklerinin amacını açıklayan bir alıntı: “Proses grafiğinin amacı, mevcut ve önerilen proseslerle ilgili bilgileri basit bir biçimde sunmaktır; bu bilgi, bu bilginin, proses şemasındaki mümkün olan en fazla sayıda insan tarafından kullanılabilir ve kullanılabilir olmasını sağlar. organizasyon “ .

Süreç haritalama süreci anlamanıza ve etkinliklere odaklanmanıza yardımcı olur. Çizelgelerle birlikte herkes süreci aynı şekilde görür; hatalar ve aşırı çalışma şansını azaltır ve otomasyon fırsatlarını görebilirsiniz.

Bir iş süreci modeli aynı zamanda bir şirketin sürecini temsil eder, ancak adımlarının görsel sunumundan çok daha fazlasını gerektirir. Geliştirme ve optimizasyon amaçlı bir sürecin analitik bir temsilidir. Aslında bir iş süreci modeli, benzer bir yapı izleyerek görselleştirme için bir süreç diyagramına ihtiyaç duyduğu için süreç eşlemesini ima eder.

İş süreci modellemesi, genellikle, süreç modelindeki süreç adımlarını ve eylemlerini temsil etmek için kullanılan grafiksel bir standart olan BPMN’yi kullanır. Olayları, etkinlikleri, ağ geçitlerini, akışları ve eserleri görüntülemek için standartlaştırılmış bir sembol kümesi içerir. Bir süreç modeli, süreç katılımcıları arasındaki ilişkileri belirtir, uygulanabilir ve uygulanabilir, izlenebilir ve sonuç olarak BPM yaşam döngüsünün bir parçası olarak optimize edilebilir. Oysa bir süreç haritası, bir iş sürecinin basit bir grafik temsilidir.

Bir süreç haritası size bir anlayış kazandırırken, bir süreç modeli süreci otomatikleştirip yürütmenizi sağlar.

Günümüzde işletmeler dijitalle ilgileniyorlar; bu nedenle süreç eşleme ve süreç modelleme için yazılımlar var. Örneğin, SmartDraw , şablonlar sunar ve en iyi gördüğünüz gibi bir harita çizmenizi, istediğiniz kadar çok kez düzenleyebilmenizi, onu Word, Excel veya diğer uygulamalara dışa aktarabilmenizi sağlar.

İş Süreçleri Yönetimi çözümleri

ELMA BPM veya ProcessMaker BPM gibi, İş Süreçleri Yönetimi çözümleri, bir süreç modeli tasarlamanıza, bir harita olarak görüntülemenize, çalıştırıcılar, ilişkiler, belgeler eklemenize ve işinizin otomasyonu için yürütülebilir bir süreç olarak çalıştırmanıza olanak tanır.

Bu sistemler bir şirketin operasyonunun tüm yönlerini kapsar ve belge saklama, departmanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırma, KPI’ları denetleme ve iş süreçlerini birleştirerek müşteri ilişkilerini yönetme gibi hizmetleri de sağlayabilir.

İhtiyaçlarınıza dayanarak, iş süreçlerini anlamak ve süreç eşleştirme için daha basit bir yola mı ihtiyacınız var yoksa daha karmaşık ama güçlü bir yaklaşım mı seçeceğinize karar verebilir ve iş süreci modelleme tercihini yapabilirsiniz. Her iki durumda da, iş süreçlerinizi yapılandırmanız ve nasıl çalıştıklarını bilmeniz, işletmenizin daha iyi sonuçlarla daha hızlı gelişmesine ve maliyetlerden tasarruf etmesine yardımcı olacaktır.

Gördüğünüz gibi, süreç eşleştirmesinin ve süreç modellemesinin aynı şey olmadığından emin olmak için bu yöntemlerin kısa bir açıklamasını verdim. Bu konuyla ilgili çok şey var ve şimdi belirli bir anlayışa sahip olduğunuzdan, farklı akış şekli türleri, akış şeması sembolleri kullanımı, BPM en iyi uygulamaları ve otomasyon prosedürleri hakkında bilgi almak isteyebilirsiniz.

Yararlı olabilecek bazı makaleler şunlardır:

Daha İyi Akış Şemaları için Beş İpucu 
Büyük bir şirkette iş süreçleri yönetiminin uygulanması BPM’nin 
gücü: işinizi dönüştürmek için benzersiz bir çözüm! 
Bilmeniz gereken BPM şartları 
BPMN nasıl kullanılır: Yeni Başlayanlar Öğretici