İş akışları hakkında konuşmak kolaydır. Herkes işin işlenecek bir kişiden diğerine akması gerektiği fikrini anlar. BPM ile iş Akışı Farkı Nedir? Evet, şimdi iş akışı ve süreç yönetimi arasındaki farkı incelemeye çalışacaz…

BPM ile iş Akışı Farkı Nedir?

Ancak iş süreçleri yönetimi (BPM) terimini belirtin ve çok sayıda yan kafa dönüşü elde edersiniz. BPM, uzmanlar için ayrılan son derece teknik bir terim gibi görünüyor.

Ama gerçekten, BPM ve iş akışı çok önemli bir ayrımdır. Açıklamak gerekirse, uçaklara bakalım.

Uçaklar BPM ile iş Akışı Farkını Nasıl Temizliyor?

Bir uçak indiğinde, pilot, yardımcı pilot, kule, uçuş görevlileri ve kara mürettebatı arasında sıçrayan belirli bir iş akışını takip etmek zorundadır. Başarılı bir iniş sağlamak için her şey belli bir sırada gerçekleşmelidir. Bu yapılandırılmış bir iş akışının harika bir örneğidir.

Ancak, bir havaalanında, bu iş akışı her gün yüzlerce kez gerçekleşir ve kalkış, yakıt ikmali ve bakım gibi birçok başka iş akışı vardır. Buna ek olarak, kulenin tüm inişlerde, ne kadar zaman aldıklarında, önceki günlerle nasıl kıyaslandıklarını, iyileştirme fikirlerini ve diğer pek çok şeyle ilgili verileri toplaması gerekiyor.

iş akışı ve süreç yönetimi

Bir iş akışı tek bir düzlemin nasıl olduğuna göre, BPM bir havalimanının tüm operasyonlarını yönetiyor.

İş Süreçleri Yönetimi (BPM) ve İş Akışı

İş Akışı

  • Başından sonuna kadar bir öğeyi almak için görev dizisi
  • Farklı kişilerin sahip olduğu birçok görevden oluşur
  • İnsan veya sistem görevleri olabilir
  • Amaç en kısa sürede tamamen işlenen tek bir ürün elde etmektir.
  • Optimum görev organizasyonuna odaklanın

BPM

  • Birden çok iş akışını yönetir
  • Ayrıca raporlar, veri toplama, formlar, bildirimler, veri kümelerinden oluşur.
  • Neler olup bittiğine dair daha üst düzey bir görüşe sahip
  • Hedef, tüm süreçleri birlikte etkili bir şekilde yönetmektir
  • Bütün olarak sürecin genel olarak iyileştirilmesine odaklanın

BPM ile iş Akışı Farkı

BPM Yazılımı ve İş Akışı Yönetim Yazılımı

İş akışı yönetimi yazılımı, iş akışlarınızı düzenlemek için size seçenekler sunmaya odaklanır. Koşullu adımlar oluşturma, diğer yazılımlarla bağlantı kurma veya bir öğenin izlemesi için paralel yollar yapma yeteneğini içerebilir.

BPM yazılımı, kuruluşunuzdaki tüm süreçlerin çok daha geniş bir resmini verecektir. Büyük BPM yazılımı sağlam iş akışı özellikleri içerir, ancak ortak veri kümelerini organize etmenize, gelişmiş raporlar vermenize ve tüm işlemlerin sağlığını ortak bir gösterge tablosundan izlemenize yardımcı olur.

BPM ile İş Akışı Arasındaki Seçimi Nasıl Seçebilirsiniz?

Bölümünüzde tek bir süreci otomatikleştirmek veya düzenlemek istiyorsanız, iş akışı yazılımı doğru çözümdür. Örneğin, yalnızca yeni bir müşterinin ürününüze nasıl dahil olduğundan endişe ediyorsanız, iyi bir iş akışı platformu en iyi yolu oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Ancak, birden çok, birbirine bağlı süreçleri olan bir departmana liderlik ediyorsanız, BPM yazılımı aramak isteyeceksiniz. Bu, çoklu iş akışlarını, formları, bildirimleri, raporları ve çok daha fazlasını yönetmenize olanak tanır.

Satın alma taleplerini göndermek gibi bir süreç üzerinde daha iyi bir şekilde ele almanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, havalimanı örneğinde olduğu gibi, masraf raporları, satın alma siparişleri, tedarikçi onboardu ve daha birçoğu gibi yönetilmesi gereken diğer tüm süreçleri görmeye başlayacaksınız.

BPM ile Yanlış Gidemezsin

BPM ile İş Akışı tartışmasında sorun yaşıyorsanız, ProcessMaker gibi bir BPM platformuna (iş akışı ve süreç yönetimi) gitmek her zaman güvenli bir oyundur. Bir iş akışı sisteminin tüm işlevlerine sahip olacaksınız, ancak kuruluşunuzdaki tüm işlemleri yönetmenize yardımcı olacak ek özellikler.