Openbravo Geliştirici Kılavuzu

Openbravo Geliştirici Kılavuzu

Openbravo ERP geliştiriciler kılavuzuna hoş geldiniz! Bu geliştirici kılavuzu, Openbravo ERP'nin nasıl değiştirileceğine, genişletileceğine ve daha da geliştirileceğine dair zengin bilgiler içerir. Geliştiriciler kılavuzu, genç seviyelerden uzman seviyelerine kadar danışmanlar ve geliştiriciler için değerli bilgiler sağlar.

Openbravo 3.0'daki yenilikler

3.0 sürümünde sunduğumuz tüm yeni özellikler göz önüne alındığında, Openbravo'nun bu radikal yeni sürümünde neyin yeni olmadığını sormak daha iyi görünüyor!

En göze çarpan değişiklik: Openbravo 3.0, Zengin İnternet Uygulaması (RIA) mimarisini uygulayan yeni bir platformda tamamen yeni bir çevik kullanıcı deneyimi sunuyor.

Yeni kullanıcı arayüzü ile yazılım geliştiriciler, çözümleri uygulamak için çok daha geniş bir seçenek yelpazesine sahiptir. İşlevsellik, hem istemcide hem de sunucuda sağlanabilir. Yeni mimari, fiili endüstri standartlarını (CDI, JSON) takip ediyor ve profesyonel kullanıcı arabirimi teknolojisine dayanıyor.

Yeni mimarinin ayırt edici bir avantajı, çoğu durumda danışmanların sistemi durdurmadan veya yeniden inşa etmeden kullanıcı arayüzünü değiştirebilmesidir. Açık bir yeniden oluşturma adımı olmadan sisteme yeni pencereler / sekmeler / alanlar eklenebilir.

Sunucu tarafında, 2.50'de teslim edilen başarılı Data_Access_Layer'ı daha da geliştiriyoruz. 3.00'de Weld'e dayalı yeni bir sunucu tarafı bileşeni entegre ettik. Weld ile Openbravo, Java EE platformu (CDI) için JSR-299: Java Contexts ve Dependency Injection'ı destekler. En büyük yeni özelliklerden biri, modüllerin veritabanında varlıklar oluşturulduğunda, silindiğinde veya güncellendiğinde çağrılan iş etkinliği işleyicilerini kaydetme olanağıdır.

Uygulamanın birçok bölümü yeni ve yeniden tasarlandı, yine de sistemin profesyonel, eksiksiz ve sağlam işlevsellik sağlamak için hayati önem taşıyan klasik parçalarını koruduk ve koruduk. Bu, örneğin yeni kullanıcı arayüzüyle bile klasik kodla geriye dönük olarak uyumlu olduğumuz anlamına gelir. Yazılım satıcıları ve iş ortakları, mevcut modüllerini kademeli olarak yeni mimariye aktarma seçeneğine sahiptir.

Odak noktanız nedir?

İlk odak noktanız Openbravo teknolojisini genel olarak anlamaksa, Openbravo Kavramlarına Genel Bakış ile başlamak iyi bir fikirdir, Openbravo 3.0'ın temelini oluşturan ana felsefeleri açıklar. Openbravo mimarisi hakkında daha fazla ayrıntı için Openbravo mimari sayfasına (ön uç teknolojisi) ve Veri Erişim Katmanı wiki sayfasına (sunucu tarafı teknolojisi) bakın.

Openbravo ile geliştirmeye başlarken, önkoşul bilgi makalesini ve Nasıl Yapılır bölümlerini ziyaret ettiğinizden, Eclipse IDE'yi kurarak başlayın, bir modülün nasıl oluşturulacağını ve paketleneceğini anlayın, Openbravo 3 mimarisi hakkında daha fazla bilgi edinin ve ardından aşağıdakilerden birine geçin: gezinme çubuğuna veya araç çubuğuna yeni düğmeler ekleme, varlık dinleyicileri uygulama veya sıfırdan tamamen yeni görünümler oluşturma.

Pencereleri ve sekmeleri yapılandıran ve değiştiren bir danışman olarak, Openbravo mimarisinin giriş kısımlarını anlamak, ardından bir tablo oluşturmaya, yeni pencereler eklemeye veya mevcut bir pencereyi uyarlamaya devam etmek iyi bir fikirdir.

Bir entegratör olarak, Openbravo'nun REST web hizmetleri desteğine göz atmak istersiniz. Openbravo hem XML hem de JSON REST web hizmetlerini destekler ve mevcut web hizmetlerini kullanmanıza ve yeni web hizmetlerini uygulamanıza yardımcı olacak yöntemler vardır.

Geliştirmeye hazır olduğunuzda ve teslim etmeye hazır olduğunuzda, Openbravo harika bir dağıtım platformu sağlar: modülerlik ve Openbravo Forge. Nasıl yapılır bölümü, modüllerinizi paketleme ve teslim etme hakkında birkaç makale içerir.

Openbravo olarak bizler Openbravo sistemi ile sürekli olarak çalışır ve geliştiririz. Biz geliştiricileriz ve bazen belirli bir ipucunun veya püf noktasının fark yaratabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, deneyimimizi ve kullanıcılarımızın ve üniversite öğrencilerinin deneyimlerini İpuçları ve Püf Noktaları belgesinde birleştirdik. Daha fazla yardıma ihtiyacınız olursa Openbravo Forumlarını ziyaret ettiğinizden emin olun.

Son olarak, deneyimli bir geliştirici olarak Referans bölümünü ziyaret edin. Çözümünüzün ince ayarını yapmak ve sonuçlandırmak için size tüm detayları sağlayacaktır.


Bu kılavuzun yapısı

Bu kılavuz farklı kategorilerden oluşmaktadır.


Nasıl Yapılır bölümleri, odaklı bir geliştirme hedefi kullanarak Openbravo geliştirme konularını açıklar. Modülerlik, veri modelini genişletme, pencereler ve web hizmetleri ekleme, veri erişim katmanı ve daha fazlası hakkında nasıl yapılır.

Kavramlar bölümü, ilgili tüm Openbravo ERP geliştirme konseptlerinin ayrıntılı bir açıklamasını verir. İçerik, ortak geliştirme konularından (proje yapısı, derleme görevleri gibi) modülerliğe ve uygulama sözlüğüne kadar değişir. Uygulamanın ana katmanlarının her biri tartışılır: veritabanı, orta katman ve web hizmetleri ile web katmanı.

Referans bölümü, veri modelinin farklı bakış açılarından ayrıntılı bir açıklamasını içerir: veritabanı modeli, varlık modeli, hazırda bekleme eşlemesi ve REST XML Şeması. Ek olarak, javadoc ve diğer referans benzeri konular bu bölümde tartışılmaktadır.

Örnekler bölümü, Openbravo ERP uygulamasındaki mevcut kod örneklerini içerir. Bu bölümün amacı, okuyucunun mevcut Openbravo kodunu incelemesi ve bunu kendi özel kodunun temeli olarak kullanması için talimatlar vermektir.

Son olarak, İpuçları ve Püf Noktaları bölümü sorun giderme ipuçlarını içerir. İpuçları ve püf noktaları, forumlardaki deneyime ve kullanıcı sorularına ve çözümlerine dayanmaktadır.

DevGuide Wiki Categories.png

Daha fazla bilgi için:

http://wiki.openbravo.com/wiki/Category:Developers_Guide

Pencereler, sekmeler ve alanlar, raporlar ve uyarılar

Openbravo Windows, uygulamayı yeniden oluşturmadan yapılandırılabilir ve değiştirilebilir veya modüler bir yaklaşım kullanılarak tamamen özelleştirilebilir. Küçük değişikliklerden bir pencereye ve yeni pencereleri tamamlamaya kadar Openbravo'nun özelleştirilebilirliği hakkında harika bir fikir veren birkaç nasıl yapılır:

Pencere Oluşturun veya Değiştirin: uygulama sözlüğü aracılığıyla sisteme yeni bir pencere nasıl eklenir veya mevcut bir pencere nasıl değiştirilir

How_to_add_a_field_to_a_Window_Tab: mevcut bir pencereye yeni bir alanın nasıl ekleneceğini açıklar

How_to_add_a_canvas_field_to_a_Form_or_Grid: Formda / Grid'de bir alan / sütun olarak hesaplanan bir alan veya düğme ekleyin

İstemci tarafı belirtme çizgisi onchange işlevi nasıl oluşturulur

How_to_create_a_Callout: bir belirtme çizgisi, alana kullanıcı arayüzünde erişildiğinde / değiştirildiğinde yürütülen bir alana mantık ekler

How_to_create_a_Navigation_Bar_Component: java ve javascript'te küçük bir kodlama çabasıyla ana gezinme çubuğuna yeni düğmeler ekleyebilirsiniz

How_to_add_a_button_to_the_toolbar: düğmeler, belirli pencereler için form / ızgara görünümünde gösterilen araç çubuğuna eklenebilir

How_to_implement_a_new_main_view: istemci tarafı javascript kullanarak tamamen yeni bir özel görünüm oluşturmanıza yardımcı olur

Rapor nasıl oluşturulur: Openbravo kullanıcı arayüzü aracılığıyla yeni bir rapor tanımlayın

How_to_create_an_Alert: Uyarılar, kullanıcıları iş verilerindeki değişiklikler konusunda bilgilendirmek için kullanılır

How_to_use_property_fields: ilgili bilgiler bir kılavuzda / formda nasıl gösterilir ve bir pencerenin üstünde bir alt tablo nasıl gösterilir

Sekmeler İçin Ekran Mantığı Nasıl Tanımlanır: alan değerlerine göre bir sekme nasıl gösterilebilir veya gizlenebilir

How_to_define_Display_Logic_Evaluted_at_Server_Level: Görünüm oluşturma zamanında tercihlere bağlı olarak görünüm tanımında bir alan nasıl gizlenebilir

How_to_add_a_rich_text_field_and_column: zengin metin alanı ve sütun ekleme

How_to_add_a_masked_text_field: Bir sekmede maskelenmiş alan nasıl oluşturulur

How_to_embed_a_Widget_into_a_Window_Tab: widget'lar formlara da dahil edilebilir

How_to_retrieve_parents_node_by_level_in_a_tree: bir ağaçtaki üst düğümü seviyeye göre nasıl alırsınız

How_to_automatically_populate_search_keys: Arama Anahtarlarını Otomatik Olarak Nasıl Doldurur

How_to_create_client_event_handler_actions: istemci tarafı olay işleyicileri nasıl oluşturulur (kaydetme öncesi / sonrası)


  • Create or Change a window: how to add a new window to the system through the application dictionary or change an existing one
  • How_to_create_a_Callout: a callout adds logic to a field which is executed when the field is accessed/changed in the user interface
Openbravo Geliştirici Kılavuzu
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 21 September, 2020
Share this post
Tags
Archive
Openbravo uygulama metodolojisi
Unibravo Metodolojisi