BOPIS Nedir? Nasıl Kullanılır?
Daha iyi müşteri deneyimi sunmak için BOPİS nasıl kullanılır?

Daha iyi müşteri deneyimi sunmak için BOPİS nasıl kullanılır?

Fiziksel ve çevrimiçi ticaret arasındaki sınırların giderek bulanıklaştığı bir dünyada, Çevrimiçi Satın Alıp, Mağazadan Teslim Alma (BOPIS), daha iyi bir müşteri deneyimi sunmak istiyorlarsa tüm perakendecilerin sunması gereken temel bir yetenek haline geldi.

BOPIS, Daha iyi CX Sağlamak için Yetenek Listesini Başladı

RIS News tarafından yapılan araştırmaya göre, BOPIS, perakendecilerin “akıllı, geleceğin deposu deneyimi” sunmaları gerektiğine inandıkları, yüzde 85'i BOPIS'i önemli olarak gösterdiğinden, müşteriye dönük yetenekler listesinin başında geliyor - tabloya bakın.


Popüler olarak tıklama ve toplama olarak bilinen BOPIS, alışveriş yapanların büyük bir hit olduğunu ve geleneksel mağazaların yalnızca çevrimiçi satıcılara karşı mücadele etmesinin bir yolunu kanıtladı. Barclaycard tarafından yapılan bir ankete göre, İngiltere'deki alışveriş yapanların yüzde 68'i bir mağazadan çevrimiçi sipariş almayı tercih ediyor.

BOPIS potansiyel olarak hem müşteriler hem de perakendeciler için bir kazan-kazan. Müşteriler kolaylık ve maliyet tasarrufunu severken, perakendeci için BOPIS teslimat maliyetlerinden tasarruf sağlar ve ayrıca gelirleri artırabilir.

BOPIS Satışları Artırıyor peki ama nasıl?

Barclaycard araştırmasına göre, BOPIS sunan perakendecilerin yüzde 34'ü mağaza içi satışlarda artış yaşadı. Çünkü BOPIS kullanan müşterilerin yüzde 85'i mağazadayken ek ürün satın aldıklarını söylüyor.

Buna ek olarak, perakendecilerin yüzde 77'si mağazalarında tıklama ve tahsilat sağlamanın geri dönüş hacimlerini azaltmanın ek faydası olduğunu ve böylece geri ödemelerin işlenmesi ve malların yeniden stoklanması maliyetinden tasarruf ettiğini söylüyor.

Müşteriler için, yerine getirme hızı BOPIS'in avantajlarından biridir, ancak aynı zamanda rahatlığa da büyük değer vermektedir.

Barclaycard'a göre, tüketicilerin yüzde 42'si gün içinde dışarıda oldukları için tıklama ve toplama hizmetlerine güvendiklerini söylüyor. Bir teslimat için evde beklemek için zaman ayırmak yerine, tüketiciler siparişlerini toplamak için mağazaya gitmeleri için uygun bir gün ve saat seçebilirler.

Bu nedenle, Amazon'u hızlı bir şekilde yenemezseniz, tıklama ve toplama işleminizin kolaylık açısından tasarlandığından emin olmalısınız.

Bu, toplama alanının, tercihen mağazanın önünde veya müşterilerin bir koridor labirentinde yürümek zorunda kalmadan girip çıkmasının kolay olduğu bir alanda kolayca erişilebilir hale getirilmesi anlamına gelir. Özel dolaplar kurarsanız, müşteriler istedikleri anda ve bir çalışanın onlara yardım etmesini beklemek zorunda kalmadan siparişi toplayabileceği için bu daha da iyidir.

Tıklayın ve toplayın küçük, hafif öğeler için en iyi sonucu verir. Mobilya, ev aletleri ve DIY gibi kategorilerde ağır veya hantal ürünler satıyorsanız, tıklayın ve toplayın hakkında daha dikkatli düşünmeniz gerekir.

Belki de web sitesinin müşterilere paket boyutları veya ağırlığı hakkında tavsiye bilgileri sağladığından emin olmanız ya da bazı öğelerin tıklama ve toplama için uygun olmadığına veya yalnızca bir araçta ve belirli zamanlarda alınabileceğine karar vermeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, yoğun bir Cumartesi öğleden sonra mağazanızdaki yürüyen merdivenlerden aşağıya doğru 42 inçlik bir TV yapmaya çalışan birini görebilirsiniz!

Perakendecilerin iyi bir mücadele için BOPIS'i nasıl benimsediklerini öğrenmek için aşağıdaki linkteki blog yazımızı okuyun.

BOPIS Nedir? Nasıl Kullanılır?
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 8 July, 2020
Share this post
Tags
Archive
ROPIS özellikli perakende satış nedir?
BOPIS, BORIS ve şimdi ROPIS !