ERPNext, Odoo'dan daha mı iyi?
Dikkate alınması gereken 9 neden

Açık kaynak ERP aramaları ERPNext ve Odoo olarak daraldı. Şimdi bunun 9 nedenine bakalım ve ERPNext'in daha iyi olup olmadığını görelim.

Açık kaynaklı bir ERP arıyorsanız, bu ikisine rastlamış olmalısınız: ERPNext ve Odoo. ERPNext'in neden daha iyi olduğunu merak ediyorsanız, işte göz önünde bulundurabileceğiniz şeylerin bir listesi.

1. Gerçekten açık kaynak

Bu, Odoo'nun kendisini Odoo'nun açık kaynak olduğu şeklinde konumlandırması nedeniyle yaygın bir yanılgıdır. Odoo, yalnızca çekirdek modüllerin aslında açık kaynak olduğu bir Açık Çekirdek modeline sahiptir. Neyin açık olmadığını merak ediyorsanız, Odoo'nun kapalı tutmaya karar verdiği temel şeyler şunlardır:

  • Yükseltme Komut Dosyaları (ödeme yapmadan yükseltme yapamazsınız)

  • Finansal Muhasebe (tam muhasebe bir olduğunu iddia eder)

  • Maaş bordrosu

Öte yandan, ERPNext her zaman% 100 açık kaynak olmuştur. Ne anlama geliyor? Başlangıç olarak, SaaS aboneliğimizde gördüğünüz her şey GitHub'da ücretsiz ve açık kaynak olarak mevcuttur. Frappe, açık kaynaklı yazılım ruhunun, açık bir ekosistemde yarattıklarınızı paylaşmak olduğuna inanıyor.

GitHub deposuna buradan göz atın.

2. 20.000 Uygulama, bir nimet mi yoksa bir lanet mi?

Odoo binlerce uygulamaya sahiptir, ancak ERPnext ile çeşitli ihtiyaçları karşılamak için tek bir platforma sahip olursunuz. Hangisinin daha kolay yönetileceğine siz karar verin. Ayrıca, hangi uygulamaları / parçaları satın aldığınızı veya yönetmeniz gerektiğini hatırlamak için daha az ek yük vardır. Diğer bazı sorunlar şunlardır:

  • Bu uygulamaların çoğu açık kaynak değildir, bu yüzden bir seçeneğiniz olduğunu düşünürken, gerçekten yok.

  • Uygulamaların çoğu çelişkili olabilir

  • Çeşitli satıcıların uygulamaları modüller arasında desteklenmeyebilir.

Neden bir çözümün birden çok SaaS uygulaması yüklemekten daha iyi olduğu hakkındaki teknik incelememize göz atın.

3. Kolay özelleştirme

ERPNext, doğası gereği oldukça modülerdir. Her şey "DocType" mimarisi kullanılarak dahili olarak düzenlenir. Basit bir deyişle, bu, her türlü basitten orta seviyeye kadar özelleştirmenin çok az kodla yapılabileceği anlamına gelir. Farklı veri türlerini kaydetmek için yeni formlar oluşturma, otomasyon, farklı formları bağlama, özel iş akışları oluşturma ve daha fazlası birkaç saat içinde yapılabilir.

Güçlü Frappe Framework sayesinde özelleştirme kolaylığı mümkündür.

Bir tartışma forumu kullanıcısının belirttiği gibi:

Frappe çerçevesi, Python ve JavaScript arasında daha dengelidir. JSON'u toplu olarak kullanıyor, ancak doğrudan yazmıyorsunuz. Frappé, Python tarafındaki popüler Jinja şablonlama motorudur. Frappé birçok grafik özelleştirme içerir.

ERPNext'te özelleştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin.

4. Daha az kaynak yoğun

ERPNext, sistem kaynakları konusunda çok hafiftir. Kendi sunucularınızda barındırmaya karar verirseniz bu daha önemli hale gelir. ERPNext, aynı zamanda ERPNext'in arkasındaki şirketin adı olan Frappe adlı açık kaynaklı JavaScript çerçevesi ile yapılmıştır. Yüzlerce ERPNext hesabı ve kullanıcısı, çok kiracılı tek bir sunucuda çalışabilir. ERPNext, sanal özel sunucularda (VPS) sorunsuz çalışır.

5. Kutudan çıkan tüm özellikler

ERPNext'te, ödeme duvarlarının arkasına saklanan herhangi bir fiyatlandırma kısıtlaması veya özellik yoktur. Kurulum anından itibaren her şey kullanıma hazırdır. Bu, muhasebe, üretim, envanter, İKYS, CRM, varlık yönetimi ve çok daha fazlası gibi modülleri içerir. ERPNext'teki modüllerin tam listesi için belgeleri ziyaret edin.

6. Para için daha iyi değer

Bin uygulama yerine tek bir platforma dayalı olarak, ERP sağlayıcınız her bir eklenti ve uygulama için fazladan ücret almadığında masraflardan tasarruf etme olasılığınız daha yüksektir. Popüler entegrasyonlar bile ERPNext'te ücretsizdir. Fiyatlandırmadan bahsedelim.

ERPNext: Bölgeye göre kullanıcı başına aylık 25 - 50 $ arasında temiz fiyatlandırma

Odoo: Uygulamaları, kullanıcıları ve bölgeleri + ek başarı paketlerini dikkate alan karmaşık fiyatlandırma

Sorumluluk Reddi Beyanı: Fiyatlandırma, seçilen bölgeye ve uygulamalara göre değişebilir, bu yaklaşık bir sunumdur.

7. Çevrimdışı çalışabilir

İnternet eksikliği işleminizi kaç kez durdurdu? Çoğu SaaS çözümünün çalışması için sürekli internet erişimi gerekir. Bugün internet açısından zengin bir dünyada yaşarken, uzak bölgelerde veya kasabalarda bağlantı sorunları yaygındır.

ERPNext'te, internet olmadığında bile birden fazla "site" veya hesap birbiriyle konuşabilir. Uzak konumlarda POS sistemleriniz varsa veya bazı şubeler sık ​​sık internet sorunlarıyla karşılaşırsa, ERPNext bunların çevrimdışı bile çalışmasını sağlar. Çevrimdışı çalıştıktan sonra, internet bağlantınız tekrar kurulduğunda veriler senkronize edilir.

8. Kullanımı daha basit

ERPNext'teki hafif ve basit kullanıcı arayüzü, herhangi bir şeyi bulmayı ve işlem oluşturmaya başlamayı çocuk oyuncağı haline getirir. Kolayca erişilebilen menüler ve menü öğeleriyle ilgili özellikleri hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu yeterince kolay değilse, genel arama çubuğu veya bizim adımızla "harika çubuk", bir özelliğin içindeki herhangi bir özelliği veya belirli bir belgeyi bulmanızı sağlar. Basit bir kullanıcı arayüzüne eklenen bu çoklu öğeler, ERPNext'in kullanımını zahmetsiz hale getirir.

9. Kubernetes ile sınırsız ölçeklendirme

ERPNext, yatay ölçeklendirme için Kubernetes'te de mevcuttur. Ne anlama geliyor? Dikey ölçeklendirme ile, daha fazla hesabı idare etmek için mevcut 1 sunucuyu daha iyi CPU, RAM vb. İle yükseltmeniz gerekir. Ancak yatay ölçeklendirme ile daha fazla sunucu ve CPU ekleyebilirsiniz ve tüm hesaplar bunları kullanabilir. Özetle, küçük bir ERPNext örneğiyle başlayabilir ve işletmenizin büyümesiyle bunu sonsuza kadar ölçeklendirebilirsiniz. Ölçeklendirme elbette kaç sunucuda barındırabileceğinizle sınırlıdır. Kubernetes ile yapılandırma ve kendi kendine barındırma ERPNext'te oldukça basittir.

Profesyonel yardıma ihtiyacınız varsa, bir düzenleme için Frappe ile iletişime geçin.


Sonuç

ERPNext'i Odoo'dan daha iyi bir seçim olarak adlandırmak için 9 zorlayıcı neden gördük. Bu harika bir Odoo alternatifi ve daha sonra açık kaynağı sevip sevmediğinizden bazıları.

Bu nedenlerin bazıları felsefi, bazıları özelliklerle ilgili, bazıları da paranın daha fazla değeriyle ilgiliydi. Genel olarak, daha iyi UX, daha fazla özellik ve farklı bir değer teklifi biçimindeki avantajlarla ERPNext, çoğu küçük, orta ve büyük kuruluş için uygundur.

ERPNext, Odoo'dan daha mı iyi?
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 3 September, 2020
Share this post
Tags
Archive
ERP Nedir?
Basit bir açıklama