NASA Langley Araştırma Merkezi Alfresco kullanıyor
NASA Alfresco Müşteri Hikayesi

NASA'nın Langley Araştırma Merkezi, NASA departmanları için havacılık, aeroakustik ve yapısal test ve araştırma hizmetleri sunan en eski NASA saha merkezidir.

Zorluklar

NASA Uzay Merkezi, her yıl uçakları ve uzay araçlarını daha güvenli ve daha verimli hale getirmek için tasarlanmış yüzlerce test gerçekleştirir. Farklı mühendisler, araştırmacılar, teknisyenler, yöneticiler ve müşterilerden oluşan ekipler tarafından gerçekleştirilen bu testler, ekiplerin fikirleri paylaşabilmeleri ve birbirlerinin test belgelerini görüntüleyebilmeleri gerektiğinden son derece işbirliğine dayalı.

NASA, Langley'in belgeleri, notları ve diğer araştırma dosyalarını paylaşmak ve bunlara yorum yapmak için bireysel ekip siteleri oluşturmasına olanak tanıyan, kendi geliştirdiği bir işbirliği portalı olan aeroCOMPASS'ı oluşturdu. Ancak 10 yıllık kullanımın ardından, aeroCOMPASS yazılımı güncelliğini yitirdi ve artık NASA'nın katı güvenlik kurallarını karşılayamıyordu.

Kullanımda olan 800'den fazla site ile NASA, aeroCOMPASS'ı benzer bir görünüm ve hisle, ancak daha güvenli, modern bir mimari kullanarak yeni bir işbirliği ve belge yönetimi ortamına taşımak zorunda kaldı.


Çözüm

Alfresco, NASA kullanıcılarına aeroCOMPASS'ta alıştıkları işbirlikçi ekip sitelerini sağlar, ancak ek güvenlik ve özellikler içerir. Kişisel bir kontrol paneli, kullanıcıların proje sitelerine hangi yeni belgelerin, görüntülerin veya videoların eklendiğini ve ekip üyelerinin hangi ekip üyelerinin üzerinde çalıştığını kolayca görmelerini sağlar. Bir ekip sitesi içinde, kullanıcılar öğe ve etkinlik listeleri oluşturabilir ve paylaşabilir.

Alfresco'nun açık kaynaklı yazılım kodu, NASA'nın BT departmanının platformu benzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde kolayca özelleştirmesini sağladı. Özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü son kullanıcılar için tanıdık bir görünüme ve hisse sahip olduğundan, platformun benimsenmesi hızlı ve kolay olmuştur.

Alfresco, NASA'nın OpenSSO / OpenAM kimlik doğrulama sistemi ile entegre olur ve kullanıcılar, Alfresco aeroCOMPASS sitelerine erişmek için tek oturum açma teknolojisinden yararlanabilir. NASA Langley dışındaki kullanıcılar, NASA hesap yönetim sistemini ve kimlik doğrulamasını kullanarak bir ekip sitesine davet edilir. Bu, NASA Langley'nin, kullanıcıların hassas bilgilere erişmek için uygun güvenlik izinlerine sahip olmalarını sağlamasına olanak tanır.

Alfresco gizli bilgileri yönetmek için kullanılmasa da, NASA Alfresco'yu hassas ancak sınıflandırılmamış (SBU) veriler için kullanıyor. Bu siteler için, yöneticiler belirli sayfaları "SBU" etiketli parlak sarı bir afiş içerecek şekilde özelleştirebilir. Bu, kullanıcılara hassas bilgileri görüntülediklerini bildirir.

NASA'nın Langley Araştırma Merkezi'nin baş BT mimarı Dave Cordner, "Yöneticilerin site düzeyinde özelleştirme yeteneği çok yardımcı oldu," dedi ve şöyle devam etti: "Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce sitenin üyesi olan ve sürekli gezinen kullanıcılarımız var. Bu özelleştirme gerçekten öne çıkıyor ve onlara nerede olduklarını hatırlatıyor. "


Sonuçlar

Bugün Alfresco ECM deposu, belge kitaplığında 2,5 TB bilgi depoluyor ve platforma erişimi olan 400'den fazla kullanıcıya sahip, iki yıl önceki ilk dağıtımından bu yana kullanıcı benimsemesinde % 20'lik bir artış.

Cordner, "Araştırmacılar, Lockheed Martin mühendisleri ve ekipler oluşturmak isteyen araştırmacılar da dahil olmak üzere sisteme her yerden gelen kullanıcılarımız var" dedi. "Sisteme geri döndüklerinde, tüm belgeleri ve araştırmaları orada onları bekliyor."

Alfresco kullanmanın bir diğer büyük yararı da, platformun açık kaynak esnekliği ve lisanslama modelidir; bu, yöneticileri bireysel kullanıcıları yönetme yükünden kurtarır. Bu, zamandan tasarruf sağlar ve kullanıcıların ihtiyaç duydukları zaman ortak içeriğe erişebilmelerini sağlar.

Cordner, "Her kullanıcıyı yönetmek zorunda değiliz, bu harika" dedi. "Ve etkinlik oranımız arttıkça, daha fazla kullanıcıyı kolayca kullanabilir ve destek paketimizi yükseltebiliriz."

NASA kuruluşu, iPad'ler, iPhone'lar ve Android tabletler gibi mobil cihazlarda daha iyi uzaktan yetenekler ve erişim sağlamak için Alfresco platformunu mobil teknolojilerle entegre ediyor. NASA'nın mevcut tek oturum açma ortamı ve kimlik doğrulama süreci, kullanıcıların Alfresco'nun mobil özelliklerinden yararlanmasını engelliyor.

Cordner, "Mühendislerimiz ve araştırmacılarımız takım yönü ve işbirliğinin kolaylığı nedeniyle Alfresco'ya geliyorlar" dedi. "Kişisel dosyalarını masaüstlerinde, ekip belgelerini ise işleri basit tutan ve herkesin daha üretken olmasını sağlayan Alfresco'da tutuyorlar."

NASA Langley Araştırma Merkezi Alfresco kullanıyor
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 6 October, 2020
Share this post
Archive
Amerikan Klinik Patoloji Derneği Müşteri Hikayesi
ASCP: Alfresco, Patoloji Topluluğunda Daha İyi İşbirliği Sağlamaya Yardımcı Oluyor