Kanada’nın İnsan Hakları Müzesi Alfresco'yu seçti

Alfresco, Kanada’nın interaktif İnsan Hakları Müzesi’nde işbirliği deneyimi yaratıyor.

Kanada İnsan Hakları Müzesi, yalnızca insan haklarının evrimine, kutlanmasına ve geleceğine adanmış dünyadaki ilk müzedir. Multimedya teknolojisini ve diğer yenilikçi yaklaşımları kullanan Müze, diğerlerinden farklı olarak bir ziyaretçi deneyiminde her yaşa uygun insan haklarıyla ilham verici buluşmalar yaratıyor.

Meydan okuma

Kanada İnsan Hakları Müzesi için işbirliği, ziyaretçi deneyiminin merkezinde yer almaktadır. Yapım aşamasında olan 13 yıllık Müze, düzinelerce topluluk grubunun, insan hakları kuruluşlarının, kar amacı gütmeyen kuruluşların, engelli hakları savunucularının, eğitimcilerin ve hükümet yetkililerinin yanı sıra binlerce kişinin katkılarının bir sonucudur.

İnsan hakları konusunu keşfetmek ve düşünmeyi ve diyaloğu teşvik etmek için tasarlanan Müze, ziyaretçilere kaydedilmiş sözlü tarihlerin geniş bir dijital koleksiyonu ve dinamik, multimedya teknolojisi sergileri de dahil olmak üzere benzersiz bir interaktif deneyim sunuyor. İçerik, uzman araştırma küratörlerinin yanı sıra halkın katılımı ve İnsan Hakları Danışma Konseyi arasındaki bir işbirliğidir.

Müzenin dijital varlıklar yöneticisi Scott Gillam, "En başından beri bir kez depolamamıza ve sıklıkla referans göstermemize olanak tanıyan bir kurumsal içerik yönetim sistemine ihtiyacımız olduğunu biliyorduk" dedi. "İster bir mobil cihaza ister web'e galeri içi bir deneyim veya başka bir şey sunuyor olsak, materyalimize her yerden erişebilmemiz gerekiyordu."


Çözüm

Müze, içerik hizmetlerinde içerik deposu olarak, görüntüleme ve arşivleme yeteneklerinden faydalanmak için öncelikle işlevselliği ve çevikliği ve açık kaynak teknolojisi nedeniyle Alfresco'yu seçti.

"Kurumsal içerik çözümlerine bakmaya başladığımızda, Alfresco nihayetinde açık kaynak olması ve müze içinde uyguladığımız teknolojinin ruhuna uygun olması ve ayrıca müzenin şeffaflık ve işbirliği yetkisinin daha geniş bağlamında seçildi. Gillam dedi.


Sonuçlar

Bugün, Müze Alfresco platformunda yüklü 6.500'den fazla görüntüye ve 100 saatin üzerinde yüksek çözünürlüklü videoya sahiptir - bunların tümü, ister kütüphane bilimi Alfresco aracılığıyla ister arşiv koleksiyonunda destekleniyor olsun, meta verilerle tamamlanmıştır.

Gillam, "Koleksiyonumuzun yüzde doksanı dijital olarak doğuyor, bu yüzden gerçekten bir dijital içerik deneyimi platformu" dedi.

Müzedeki çekirdek bir ekip doğrudan Alfresco İçerik Hizmetlerini kullanırken, harici küratörlerin sistemde gerçekten oturum açmasına ve video görüntülerini değiştirmesine veya deneyime daha fazla malzeme eklemesine izin vermek için platformun üzerine birkaç araç oluşturuldu.

Çekirdek toplama sistemlerinden gelen tüm içerik, TSG'nin OpenMigrate platformu kullanılarak Alfresco'da beslenir, ses, video ve görüntüler için varlık oluşturma sürecini otomatikleştirerek, sergiler ve çevrimiçi müze koleksiyonu gibi harici siteler tarafından erişilebilecek merkezi bir depo sağlar. Müze ayrıca, indeks kaynaklı dijital içerik, çok yönlü arama yetenekleri ve varlık toplama yetenekleri için bir araç sağlamak üzere TSG'nin HPI arayüzünü uyguladı. Alfresco ile Müze, belirli içeriğe kimlerin erişebileceğini de yönetebiliyor.

“Konumuzun çok çağdaş olduğu düşünüldüğünde sergilerimiz her zaman değişiyor. Gillam, Alfresco hak yönetimi açısından çok yardımcı oldu "dedi. “Halka açık hale getireceğimiz ve yalnızca araştırmacılara görünecek birçok malzememiz var. Alfresco, her düzeydeki kullanıcılara erişim sağlamak için telif hakkıyla korunan materyalin kontrolünü kolaylaştırmada çok yardımcı oluyor. "

Gillam, Müze ayrıca, farklı teknolojilerle gelişmeye devam etmek için Alfresco’nun açık kaynak platformundan yararlanabileceğini söyledi.

"Bu tür bir işbirliğine dayalı ortamda, iş durumu ne olursa olsun, kullanıcı topluluğu, kurumsal içerik yönetimi ile hepimizin sahip olduğu sorunların çözülmesinde en iyi şekilde ilgileniyor," dedi. “Alfresco, müzenin ziyaretçiyi bilgilendirdiği, ziyaretçinin müzeyi bilgilendirdiği ve ziyaretçilerin de diğer ziyaretçileri bilgilendirdiği bir deneyim sunmamızı sağlıyor. Bu sadece bir yayın modeli değil, gerçekten etkileşimli. "

Kanada’nın İnsan Hakları Müzesi Alfresco'yu seçti
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 22 October, 2020
Share this post
Archive
NASA Langley Araştırma Merkezi Alfresco kullanıyor
NASA Alfresco Müşteri Hikayesi