İçerik Hizmetleri Platformları için Magic Quadrant
All Rights Gartner


İçerik Hizmetleri Platformları için Magic Quadrant raporu 16 Kasım 2020 Yayınlandı.


Entegre, akıllı içerik hizmetleri, depo federasyonu ve buluta hazırlık, artık köklü bir pazarda farklılaşmaya ve bozulmaya neden oluyor. Dijital işyeri uygulamalarından sorumlu uygulama liderleri, içerik hizmetleri stratejileri için doğru CSP'yi seçmek için bu raporu kullanmalıdır.

Pazar Tanımı / Tanımı

Gartner, bir kuruluşta içeriğin yönetimi ve kullanımı için temel bileşen olarak bir içerik hizmetleri platformunu (CSP) tanımlar. CSP'ler, çalışanların içeriği cihazlarda ve organizasyon sınırlarında modern ve sorunsuz bir şekilde alması ve bu içerikle çalışması için bir yol sağlar. Erişim kolaylığını desteklemek ve kuruluşlara yönetişim ve içerik koruma yeteneklerini konsolide etmenin bir yolunu sağlamak için diğer iş uygulamalarına entegre edilmiştir. CSP'ler en yaygın olarak operasyonel ve iş idaresi gereksinimlerini karşılamak için kullanılmıştır. Birleştirme için artan talepler, aynı zamanda daha işbirliğine dayalı, geçici içerik merkezli gereksinimleri destekleme seçeneği oldukları anlamına gelir.


Bir CSP'nin temel yetenekleri şunları içerir:
 • İçerik deposu

 • İçerik yönetimi kitaplığı hizmetleri

 • Kayıt yönetimi

 • Proses otomasyonu

 • Açık API'ler

 • Güvenlik ve gizlilik kontrolleri

 • Meta veriler

 • Arama

 • Kurumsal yönetim

 • Raporlama

 • Hareketlilik

 • İşbirliği


Bir CSP'nin (içerik hizmetleri platformu) isteğe bağlı yetenekleri şunları içerir:

 • İçerik zekası

 • Üretkenlik zekası

 • Yeni çalışma çekirdeği konektörleri

 • İş uygulama bağlayıcıları

 • Federasyon

 • PaaS / SaaS dağıtımı

İçerik hizmetleri pazarı, bu alanda 20 yıldan fazla bir süredir tekliflere sahip olan birçok satıcıyla sağlam bir yapıya sahiptir (Not 1'e bakınız). Bu nedenle, temel yeteneklerden çoğu, çok az farklılaşma ile emtia özellikleri haline geldi. Bununla birlikte, Gartner son zamanlarda pazardaki ürünler arasında gerçek bir farklılaşma sağlamaya başlayan sıkı bir şekilde entegre edilmiş akıllı hizmetlerin dahil edildiğini gördü. Bu, çeşitli şekillerde ortaya çıktı; sınıflandırmada (içerik zekası), üretkenlikte (verimlilik zekası) ve içerik korumada (güvenlik zekası).

Ek olarak, müşterilerden, genellikle SaaS tabanlı bir uygulama kümesi olan diğer Yeni Çalışma Çekirdeği teknolojilerine entegre olan bulut tabanlı çözümler sağlama talebinin arttığını gördük (bkz. 'Yeni Çalışma Çekirdeği' ile Dijital Beceri Kültürü Oluşturma) . Bu talepleri karşılamak için pazara daha yeni girenler ortaya çıktı. Daha tüketiciye yönelik bir kullanıcı deneyiminde paketlenmiş daha basit yetenekler sağlayarak kayıt yönetimi ve süreç otomasyonu gibi alanlarda genellikle farklı bir yaklaşım benimserler.

Bu nedenle Gartner, bu pazar için kritik olan bir dizi yeteneği tanımlar; bunlar son derece farklılaşmış yeteneklerdir ve bu alanda bir ürün seçerken değerlendirme önceliğidir. Bu yetenekler temel ve isteğe bağlı bir karışımdır ve İçerik Hizmetleri Platformları için ilgili Kritik Yetenekler bölümünde ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Onlar:
 • Kayıt yönetimi

 • İçerik zekası

 • Üretkenlik zekası

 • Süreç otomasyonu

 • Güvenlik istihbaratı

 • Açık API'ler

 • Federasyon

 • Yeni çalışma çekirdeği konektörleri

 • İş uygulama bağlayıcıları


Magic Quadrant

Şekil 1: İçerik Hizmetleri Platformları için Magic QuadrantSatıcının Güçlü Yönleri ve Uyarıları


Alfresco

Alfresco, bu Magic Quadrant'ta Liderdir. Dijital İş Platformu, esas olarak içerik merkezli iş yönetimi ve operasyonel kullanım durumlarına odaklanmıştır. İçerik ve süreç hizmetleri, bilgi yönetimi ve uygulama geliştirmeyi kapsayan bir dizi zengin hizmet sunar.

Faaliyetleri esas olarak Avrupa ve Kuzey Amerika'da olup, Asya / Pasifik bölgesinde daha küçük bir varlığa sahiptir. Müşterileri büyük işletmeler olma eğilimindedir ve temel dikeyler kamu, imalat, finans ve sigortadır.

Alfresco, çerçevesine bir PaaS yeteneği ekledi ve yerinde yönetim hizmetleri sağlamak için federasyon yeteneklerini genişletti. Ayrıca, SAP ve Salesforce entegrasyonu, gerçek zamanlı açıklama ve redaksiyon için yeni bir kurumsal görüntüleyici ve iş odaklı uygulamalar gibi özellikler ekleyen bazı stratejik satın almalar da gerçekleştirdi.

22 Ekim 2020'de Hyland, Alfresco'yu satın almayı tamamladığını duyurdu. Devam eden stratejinin ayrıntıları henüz belli değil, ancak Alfresco, Hyland'e daha gelişmiş bir bulut stratejisi ve Avrupalı ​​bir varlık getiriyor. Yayınlanma tarihi itibarıyla Hyland, bu satıcıların çok farklı stratejilerinin nasıl bir araya geleceğini henüz tanımlamadı. Bunun tam olarak ortaya çıkması muhtemelen en az altı ay sürecektir.

Bu araştırmadaki analiz, Alfresco’nun 2020 dördüncü çeyrekte tamamlanması hedeflenen satın alma öncesi faaliyetlerine ve performansına dayanmaktadır.

Güçlü yanları

Platform konsolidasyonu: Alfresco, diğer içerik hizmetlerinin federasyonunu ve bu içerik hizmetlerinden geçişi tek bir kontrol panelinde birleştirerek, kullanıcıların birden çok farklı havuzda bilgileri aramasını ve yönetmesini sağlar. Bu, kuruluşlara seçenekler, araçlar ve CSP'leri kendi mülkleri içinde taşımak ve birleştirmek için bir süreç sağlar.

Teknik çekicilik: Alfresco’nun açık kaynak mirası, zengin geliştirici çerçevesi, geliştirici topluluğuna bağlılığı ve özelliklerin derinliği, onu inşa etmek ve genişletmek için bir platform arayan BT liderliğindeki girişimler için tutarlı bir şekilde güçlü bir seçenek haline getiriyor. Sosyal medya analizi, geliştiricilerin yapay zeka hizmetlerini entegre etmelerini sağlamak için tasarlanmış bir dizi yetenek olan Alfresco'nun İstihbarat Hizmetleri hakkındaki olumlu duyguları vurguladı.

Kullanıcı tabanlı süreç tasarımı: Alfresco, zengin iş süreci otomasyon yeteneklerini daha kullanıcı merkezli tasarım arayüzleriyle genişleterek vatandaş geliştirici faaliyetlerine olanak tanır. Bu, basit onay iş akışları ve içerik dosyalama gibi iş senaryoları için teknik uzmanlığa olan bağımlılığı azaltır. Karmaşık süreçler, tam kapsamlı süreç tasarımı yetenekleri kullanılarak tasarlanabilir.

Uyarılar

Dijital işyeri sınırlamaları: Alfresco’nun geçici içerik yönetimi etkinlikleri için bir araç olarak etkinliği, bu pazardaki SaaS yerel satıcılarla karşılaştırıldığında, sınırlı bulut ofis paketi entegrasyonu ve üretkenlik zekası yetenekleriyle azalmıştır.

Sınırlı çözüm profili: Satın almalar portföydeki mevcut yerel çözümlerin sayısını artırmış olsa da, Alfresco hala dikey odaktan yoksun ve bu tür çözümleri geliştirmek ve pazarlamak için ortaklara güveniyor. Bu Hyland için bir güç alanıdır, bu nedenle Gartner müşterileri, önerilen satın alma olgunlaştıkça burada sinerjilerin nerede göründüğüne dikkat etmelidir.

Farklılaşma: Geniş ve derin yeteneklere sahip olsa da, Alfresco'yu bu pazardaki diğer uzun süredir devam eden satıcılardan ayırmak zor olabilir. Müşteriler genellikle Alfresco'yu eski bir platform olarak gördüklerini Gartner'a bildirirler. Ancak Alfresco, ilk sürümü Eylül 2020'de kullanıma sunulan ve bu algıyı hafifletmeye başlayabilecek yeni bir yeni nesil platforma yatırım yaptı.

İçerik Hizmetleri Platformları için Magic Quadrant
Mehmet Demirel 7 December, 2020
Share this post
Archive
Gartner, Alfresco'yu 2020 Magic Quadrant for Content Services Platforms raporunda Lider ilan etti
Gartner’ın İçerik Hizmetleri Platformları pazarına ilişkin en son analizi burada ve Alfresco ilk kez Lider olarak gösterildi.