Dijital dönüşüm artık her yerde!
Dönüşüm dönüştü... Transformation transformed

Alfresco CEO'su Jay Bhatt, içinde yaşadığımız Covid-19 sonrası dünyada yeni bir sanallaştırılmış iş verimliliği çağı inşa etmek için ihtiyaç duyduğumuz süreçleri ve araçları analiz etmek ve incelemek için Deep Analysis'in Baş Analisti Alan Pelz-Sharpe ile konuştu.Dijital dönüşüm her yerde. Terimin kendisi biraz fazla kullanılmış ve çeşitli şekillerde aşırı abartılmış olsa da, zemin seviyesinde, buluta öncelik veren, mobil için optimize edilmiş, yapay zeka ile zenginleştirilmiş, sürekli bağlantılı ve her yerde bulunan teknolojiye üst düzey geçişi somutlaştırmak için bir amaca hizmet ediyor.

Ancak işler değişti. Covid sonrası acı gerçeklerin dünyasında, dijital dönüşüm bir uyanma çağrısı yaşadı, yaşıyor... ve hatta buna kaba bir uyanış bile diyebilirsiniz.

Dijital dönüşüm projelerimizin çoğunu yöntemli ve dikkatlice düşünülmüş barışta ilerlettiğimiz yerde, birdenbire gerçeğe dönüşmeye ve işleri çok daha hızlı gerçekleştirmeye ihtiyacımız vardı. Küresel iş gücü, yalnızca deneysel Kanıt Kanıtı (PoC) prototipleri olmayan araçlara, sistemlere, süreçlere, platformlara ve ürünlere ihtiyaç duyuyor, haliyle verimli ve geniş ölçekte çalışmaları gerekiyor.

Başka bir deyişle, dijital dönüşüm, hedeflemeden temele geçmek zorunda kaldı. Öyleyse, gerçek anlamda neler oluyor?

Gerçek dünya dönüşümü: Panik yapmayın!

Resim

Tüm Bilim Kurgu hayranlarının bileceği gibi, Douglas Adams, Otostopçunun Galaksi Rehberi'nin kapağına "Panik Yapmayın" kelimesini koydu. İhtiyatlı dijital dönüşüm kuruluşları bu tavsiyeyi ciddiye alacak ve 2020'de daha hızlandırılmış değişim programlarından herhangi birini, öncelikle şirket kapaklarını yıkmak için başlatacaklar. Gerçek dünya terimleriyle, bu, işletmelerin pandemiyi atlatmak için iş sürekliliği ve dayanıklılığa odaklandığı anlamına gelir.


İşin özü esneklik ve güç için güvence altına alınana kadar herhangi bir yeni araç veya hizmet setine bir sorumluluk yüklemenin çok az anlamı vardır. Mantıklı firmalar, Covid ile ilgili yeni projelere başlamadan önce bir dizi iş fonksiyonunda BT hizmetleri sağlama kapasitelerini incelemiş olacaklar. Bu projeler tipik olarak, uzaktan çalışmayı artırma, kurumsal içeriğin daha fazla kullanımı, iş akışlarına ve işbirliği işlevlerine daha iyi erişim ve ayrıca genel olarak bulut ve yönetilen hizmetlerin daha geniş kullanımını içerecektir.


Yüksek sesle söylemek gerekirse, stratejik olarak basit olsa da, birçok kuruluş bunu oldukça zor bir alışveriş listesi olarak görecektir. Peki bunu nasıl başaracaklar?

Sanallaştırılmış iş akışlarının derinliklerine inin

Sanallaştırılmış iş akışlarına artan güven, içeriğe erişimin daha basit, daha kolay ve her şeyden önce güvenli olması gerektiğine dair anlayışımızı güçlendirdi. Pek çok kuruluş için, şirket genel merkezi hâlâ kullanılmayan bir alandır veya belki de en iyi ihtimalle kesinlikle güvenli ve sosyal olarak mesafeli bir alandır ve bunu kesinlikle yapmanız gerekiyorsa gidin.

Bu, eski çalışma yöntemlerinin değişmesi gerektiği anlamına gelir.

İnceleme ve onaylama gibi nispeten "basit" süreçler olarak düşündüğümüz şeyler çok daha zor hale geldi! Yalnızca Slack veya Zoom anlamında değil, aynı zamanda insanların kullandığı gerçek iş uygulamalarında işbirliğini etkinleştirmek için araçlara ihtiyaç vardır.

Pandeminin başlangıcından beri, hemen hemen her ülke, "hepimiz bu işte birlikteyiz" çağrılarını toplayan güçlü bir topluluk ruhu sergiledi. Bu ruh hala genel olarak oradadır, ancak şimdi ortak çalışmaya dayalı araçlara daha bağlantılı bir yaklaşımla "hepimiz bu işin içindeyiz ve hepimiz birlikte çalışıyoruz" a ulaşmaya çalışıyoruz.


Hizmetleri anahtar teslime çevirmek

Bunların giderek daha bağlantılı uzak iş akışlarını etkinleştirmek için üzerinde çalışmamız gereken temel alanlardan bazıları olduğu konusunda hemfikirsek (spoiler uyarısı: evet, anlaşmalıyız), o zaman nasıl ilerleyeceğimize bakmamız gerekecek. Genel anlamda, bulut platformları ve hizmetleri şeklinde daha fazla anahtar teslimi hizmetin benimsenmesinin arttığına işaret edebiliriz.

IaaS, PaaS oluşturup SaaS sağladıkça, giderek sanallaşan, işbirliğine dayalı iş akışlarında rekabet avantajı sağlamak için bulut teknolojilerini kullanabileceğiz.

Her şey bittiğinde - ve evet, yazarken her şeyin bitmiş gibi hissettirdiğini biliyoruz - üretkenliğe yönelik daha bağlantılı ve işbirliğine dayalı yaklaşımımızı ofise nasıl geri getireceğimizi düşünmemiz gerekecek. Bu zamanı, dijital dönüşümün kendisinin dönüştüğü ve istek uyandırıcı olandan temele geçtiğimiz bir temel öğrenme dönemi olarak hatırlayalım.

Röportajın tamamına göz atın - Alfresco CEO'su Jay Bhatt ve Alan Pelz-Sharpe, dijital modernizasyon önceliklerinin evde çalışanlarla nasıl değiştiğini inceliyor: https://bit.ly/3gGkk57

Dijital dönüşüm artık her yerde!
Mehmet Demirel 5 January, 2021
Share this post
Tags
Archive
Alfresco Desktop Sync Service Kurulumu ve konfigürasyonu
Alfresco Sync Service ve Desktop Sync