Alfresco'da belgeleri etiketleme ve kategorize etme
Alfresco'da içerik etiketleme ve kategorize etme


Alfresco'da belgeleri içerikleri etiketleme ve kategorize etme


Benzer veya ilgili içeriği etiketleyebilir ve kategorilere ayırabilir ve içeriği yeniden bulmayı kolaylaştırabilirsiniz.

Gezgin panelinde bir kategoriye veya etikete tıklamak, o etiket veya kategoriyle ilişkili tüm içeriği görüntüler.

Etiketler yapılandırılmamış ve aramalar için kullanışlıdır, oysa kategoriler aslında içeriğinizin organizasyonunu yapılandırmanıza yardımcı olur.

Etiketler ve kategoriler bir sosyal dizin oluşturma biçimidir ve bir etiket ve kategori oluşturulduğunda, tüm sitelerinizde kullanılabilir ve tüm kullanıcılar tarafından yeniden kullanılabilir.


Etiketler

Herkes etiketler oluşturabilir ve ardından onlarla içerik etiketleyebilir. Şunları etiketleyebilirsiniz:

  • Dosyalar ve Klasörler

  • Wiki sayfaları

  • Blog gönderileri

  • Tartışma konuları

  • Takvim etkinlikleri

  • Site bağlantıları

Etiketleme, içerik oluşturduğunuzda yapılabilir veya etiket eklemek veya kaldırmak için mevcut içeriği düzenleyebilirsiniz. Kendi etiketlerinizi oluşturabilir veya mevcut sitede zaten kullanılan etiketler listesinden seçim yapabilirsiniz.

Belge Kitaplığında, öğe listesindeki veya içerik özelliklerini düzenleyerek etiketleri yönetebilirsiniz. Wiki sayfaları ve bloglar gibi diğer tüm site özelliklerinde, içeriği oluştururken veya düzenlerken Etiketler bölümünde aşağıdaki gibi etiketleri yönetirsiniz:


Yeni bir etiket ekleyin

Sağlanan alana bir etiket yazın ve ardından Ekle'yi tıklayın. Aynı anda birkaç etiket oluşturmak için her etiketi bir boşlukla ayırın. Çok kelimeli bir etiket eklemek için, bunu tırnak işaretleri arasına alın (örneğin, "taslak malzeme").

Mevcut bir etiketi ekle

Mevcut sitede zaten kullanılan etiketleri görüntülemek için Bu sitedeki popüler etiketler arasından seç'i tıklayın ve ardından kullanmak istediğiniz etiketi tıklayın.

Bir etiketi kaldır

İlişkili etiketler listesinde, mevcut bir etiketi kaldırmak için Sil düğmesini tıklayın.

Not:

Veri listeleri etiketlemeyi desteklemez.

Arama terimi olarak etiketleri kullanarak da içerik arayabilirsiniz.

Kategoriler

Bir hiyerarşide olmayan ve herkes tarafından oluşturulabilen etiketlerin aksine, kategoriler bir yönetici tarafından yönetilmelidir.

Kategorilere bir örnek, Bölgelerin üst düzey bir kategoriye, ardından Afrika, Asya, Avrupa, Latin Amerika, Kuzey Amerika ve Okyanusya alt kategorilerine ve ardından her bir ülkesinin alt kategorilerine sahip olmak olabilir.

Kategoriler yalnızca kitaplık öğeleri ve klasörleriyle ilişkilendirilebilir. Bir kategoriye eklemeden önce içeriğin kategorize edilmesi için etkinleştirilmesi gerekir, bkz. Aspects Yönetme.


İçeriği etiketleme

İçeriğin bulunmasını kolaylaştırmak için belge kitaplığındaki dosyalar ve klasörler için etiketler oluşturabilir ve yönetebilirsiniz.

Kitaplıkta etiketlemek istediğiniz içeriği bulun.

Etiket simgesi etiketi simgesini görüntülemek için imlecinizi bir etiketin üzerine getirin veya içerikte etiket yoksa imlecinizi Etiket Yok etiketinin üzerine getirin.

İpucu:

Bazı görünümlerde bu seçenek kullanılamaz veya Bilgi simgesi bilgi simgesine tıklamanız gerekir.

Etiket simgesini tıklayın.

Etiketleri oluşturun ve yönetin:

Yeni bir etiket oluşturun: Etiket adını yazın; bir veya daha fazla kelime olabilir. Enter tuşuna basın.

İpucu:

Siz yazarken olası eşleşmelerin bir listesi görünebilir. Bunlar, bu sitede zaten kullanılan etiketlerdir. Eklemek için bu listeden bir etiket seçebilirsiniz.

Mevcut bir etiketi düzenleme: Düzenleme moduna girmek için bir etiketi tıklayın. Etiket adını değiştirin ve ENTER'a basın.

Bir etiketi kaldırın: Bir etiketi kaldırmak için sağındaki X işaretini tıklayın.

Kaydet'i tıklayın.

Belge kitaplığındaki içeriğin yanında veya gezgin panelinde bir etikete tıkladığınızda, o etikete sahip tüm içerik Belge Kitaplığı'nda görüntülenir.

Arama terimi olarak etiketleri kullanarak da içerik arayabilirsiniz.


İçeriği kategorize etme

Benzer içeriği önceden tanımlanmış kategorilerde gruplamak için dosya ve klasörleri kategorilere ayırabilirsiniz.

Kategorilere ayırmak istediğiniz içeriğin üzerine gelin.

Not:

Yalnızca Kategori Yok etiketine sahip veya mevcut kategorileri görüntüleyen içeriği kategorilere ayırabilirsiniz. İçeriğin sınıflandırılabilir yönle kategorilere ayrılabilmesi hakkında daha fazla ayrıntı için Yönleri Yönetme konusuna bakın.

Özellikleri Düzenle'yi tıklayın.

Kategori Seç seçeneğini tıklayın.

Mevcut kategoriler görüntülenir. Herhangi bir alt kategoriyi görüntülemek için bir kategoriye tıklayabilirsiniz. Kategoriler, tüm sitelerde ve tüm kullanıcılar tarafından kullanılabilir.

Eklemek istediğiniz her kategorinin yanındaki + seçeneğine tıklayın. Dosyaları ana kategorileri ve alt kategorilerini kullanarak kategorilere ayırabilirsiniz.

Tamam'ı ve ardından Kaydet'i tıklayın.

Belge kitaplığındaki içeriğin yanında veya gezgin panelinde bir kategoriye tıkladığınızda, o kategorideki tüm içerik belge kitaplığında görüntülenir.

Alfresco'da belgeleri etiketleme ve kategorize etme
Mehmet Demirel 9 December, 2020
Share this post
Archive
Evrak Kayıt Yönetimi ve Arşivleme
Dosya Kayıt Yönetimi ve Arşivleme