Alfresco CAD (dxf ve dwg) önizleme desteği
Alfresco CAD, Alfresco DXF ve Alfresco DWG Önizleme Desteği

Alfresco CAD, Alfresco DXF ve Alfresco DWG Önizleme Desteği

Alfresco CAD (dxf ve dwg) önizleme desteği

Alfresco fanlarına merhaba!

Son zamanlarda Alfresco Share 5.0'da CAD formatı (DXF, DWG) desteğini uygulama şansım oldu, böylece kullanıcılar mühendislik belgelerini önizleyebilirdi. Alfresco önizleyicisi nedir? Arkasında yatan ana konsept, tüm karmaşık biçimleri (doc, excel, txt, vb.) Tek bir dosyaya dönüştürmektir - PDF, daha sonra Alfresco önizleyicisi tarafından oluşturulabilir. Word / excel / diğer dönüşümü işlemek için OpenOffice kullanılır, DXF ve DWG'yi desteklemek için uygun bir CAD-PDF dönüştürücü bulmamız gerekir. Bunu yapmak için, mevcut dönüştürücülere bir göz atacağım, onları değerlendireceğim ve mühendislik çizimlerinin önizlemesini sağlamak için bunlardan birinin Alfresco'ya nasıl enjekte edileceğini göstereceğim. Bu çözüm, Windows ve Linux'ta Alfresco 5 (4' de pek iyi olmalı) üzerinde çalışacaktır.

Öncelikle Alfresco içerik önizleme yaşam döngüsünü göstermek istiyorum:

Bazı içerikler yüklendi, diyelim ki * .doc

Bir kullanıcı dosyayı ilk kez açar

Alfresco mime türünü okur

Alfresco, içerik mime türü için kullanıma uygun dönüştürücü yapılandırmasını bulur

Bu yapılandırmada, doc'tan pdf'ye dönüştürme (LibreOffice yoluyla) gerçekleştiren harici yazılıma giden bir yol vardır.

Doc'tan pdf'e dönüştürme LibreOffice kullanılarak gerçekleşir

Oluşturulan pdf'yi içerik deposuna depolayın ve belge varlığına bağlayın. Oluşturulan pdf depolandıktan sonra, dönüştürme ikinci kez gerçekleşmeyecektir (kullanıcı dosyayı bir kez daha açtığında).

Alfresco önizleyicisi (bu bir javascript bileşeni) başlatıldı ve sadece pdf yorumunu yükler

Çözmemiz gereken önemli bir an, CAD'den PDF'ye dönüştürücü sağlamaktır (6. adım). Bu tür dönüştürücü Alfresco kutusunda yoktur, sırayla tescilli olan yalnızca 3. taraf yazılımı mevcuttur. 3 CAD'den PDF'ye pazar liderleri dikkate alınmıştır:

Formtek yazılımı. Alfresco eklentileri sayfasının altına "DWG" yazarsanız, çoğunlukla Formtek eklentilerine yapılan referansları bulacaksınız. Bulunan tüm modüller ücretsiz olarak sunulur, ancak sonunda hepsi Formtek EDM Modülünü gerektirir ve bunun tersine ödeme yapmak zorunludur. Bu modülün fiyatı bilinmiyor, bu projenin ekibiyle iletişim kurmaya çalıştım ama hala yanıt bekliyorum.

AcmeCADConverter aracı (fiyatı 99 euro), yalnızca Windows sürümü (ekibi, onu çalıştırmak için Linux'ta wine kullanmayı öneriyor). Mevcut dönüştürücü iyi sonuçlar verdi, ancak ne yazık ki tüm dwg dosyaları dönüştürülemedi: bazı büyük dosyalar (5Mb'den fazla) bir dönüşüm sonucu olarak boş pdf verdi.

CAD'den PDF'ye dönüştürmeyi çözmek için en iyi çözümün bir QCAD kitaplığı olduğu, testler sırasında herhangi bir karmaşıklıktaki (> 10Mb) dwg dosyalarını dönüştürebildiği, Windows ve Linux'ta çalıştırılabileceği ve fiyatının sadece 39 euro olduğu ortaya çıktı.

Alfresco içinde dwg'den pdf'ye dönüşüm sağlamak için Alfresco uygulama sınıfı yol sınıf yolunda bulunan yeni oluşturulan fasulye bağlamına bir Transformer eklememiz gerekir: alfresco / extension / some-context.xml:


Alfresco CAD (dxf ve dwg) önizleme desteği
Mehmet Demirel (SELENSOFT) 5 April, 2021
Share this post
Tags
Archive
Alfresco CAD (dxf dwg) preview support
Alfresco CAD (dxf, dwg) preview support