Activiti 7 BPM Cloud'a Genel Bakış
Activiti 7 BPM Cloud, bulut ortamlarındaki BPM uygulamaları için ölçeklenebilir ve şeffaf bir çözüm sağlamak üzere oluşturulmuş ilk Bulut Yerel BPM çerçevesidir.

Activiti 7 BPM Cloud, bulut ortamlarındaki BPM uygulamaları için ölçeklenebilir ve şeffaf bir çözüm sağlamak üzere oluşturulmuş ilk Bulut Yerel BPM çerçevesidir.

Activiti

BPM disiplini, kuruluşların işlerini nasıl yaptıklarını ve bu çalışmanın yinelemeli bir şekilde nasıl geliştirilebileceğini daha iyi anlamak için oluşturuldu. BPM Paketleri, bir şirketin iş süreçlerini otomatikleştirmek ve izlemekle sorumlu olacak merkezi bir BPM Sunucusuna ev sahipliği yapması temelinde tasarlanmıştır. Bu yaklaşım, modern kuruluşlarda birkaç hayal kırıklığına neden oldu ve aşağıdaki liste, bir BPM Suite'i benimsemenin orta ölçekli kuruluşlar için temsil ettiği bazı sorunların altını çiziyor:

 • BPM Paketleri, kuruluş içindeki BT Departmanının (Yazılım) başka şekilde bilmesi gerekmeyen bir teknoloji yığını üzerine inşa edilmiştir.

 • BPM Paketleri genellikle diğer ekosistemlerle güzel bir şekilde entegre olmaz

 • Kullanıcıların işi yapmak için yepyeni bir araç seti öğrenmesi gerekiyor

 • BPM Suite'in çalışacağı altyapıdan sorumlu departman, gereksinimlerini bilmiyor. Aynısı, Veritabanlarını ayarlamak için BPM Suite'in nasıl çalıştığını anlaması gereken DBA'lar için de geçerlidir.

 • BPM Paketleri tarafından sağlanan Kullanıcı Arayüzleri genellikle yeterince esnek değildir. Birçok BPM uygulaması, Kullanıcı Arayüzlerinin birden çok yeniden uygulanmasına ihtiyaç duyar.

 • BPM Suite benimsemeleri genellikle işletmeden itilir ve kuruluş içindeki dahili yazılım geliştirme ekipleri tarafından desteklenmez ve bu sürtüşme uygulama sırasında gecikmelere ve sorunlara neden olur.

Bu sorunlu noktaların çoğu, BPM Paketlerinin bir dizi teknolojiyi dayatması ve kuruluşları bunlara uyum sağlamaya zorlaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu elbette reddedilme, acı ve hayal kırıklığına neden olur.

Bulut ortamlarının / platformlarının ve bu tür ortamların (mikro hizmetler, kapsayıcılar ve hizmet düzenleyicileri gibi) benimsenmesini kolaylaştıran araçların yükselişiyle BPM Paketleri, günümüzde kendilerini bu ortamlara güzel bir şekilde uyacak şekilde yeniden tasarlamak zorunda kalıyor.

Konteynerler, teknoloji tarafındaki acıyı hafifletmeye yardımcı olur. Artık içinde çalışan yazılımları saklayan konteynerlerden sorumluyuz. Ancak konteynerler yeterli değil. BPM Paketlerinin temel sorunu, çoğunun monolitler olarak tasarlanması ve benimseyenleri ya hep ya hiç için gitmeye zorlamasıdır. Yelpazenin diğer tarafında, çok çeşitli geliştirme ve dağıtım senaryolarını desteklemek için mümkün olduğunca genel olmayı hedefleyen Açık Kaynak BPM Çerçeveleri bulacaksınız. Bunu yaparak, bu projelerin kullanımı, bakımı ve farklı mimarilere uyması zordur. Bu genel yaklaşım nedeniyle, Açık Kaynak BPM çerçeveleri, çözümleri uygulayan kişiye çok fazla karar verir ve onları yalnızca çerçevenin içindekiler hakkında bilgi edinmeye değil, aynı zamanda yalnızca uzmanların doğru bir şekilde verebileceği karmaşık kararlar almaya zorlar.

Activiti Cloud, Activiti Process Engine'i minimuma indirgeme ve mümkün olduğunca tek odaklı tutma girişimidir. Activiti Cloud aynı zamanda çoğu BPM uygulaması için gerekli olan iyi tanımlanmış ve odaklanmış bir dizi hizmet sağlar. Bu hizmetlerin her biri kullanıma hazırdır, ancak hepsi birbirinden bağımsızdır. Neye ihtiyacınız olduğunu ve neye ihtiyacınız olmadığını seçebilir, hatta sağlanan uygulama ihtiyaçlarınıza uymuyorsa uygulamaları değiştirebilirsiniz.

Process Runtime'ın Activiti Cloud perspektifinden temel amacı, BPMN 2.x iş süreci tanımlarını anlamak (ayrıştırmak) ve bunların yürütmelerini otomatikleştirmektir (çalışma zamanı / süreç yürütme).

Process Runtime aşağıdakiler hakkında endişelenmemelidir:

 • Süreç tanımlarının saklandığı yer

 • Süreç versiyonları ve değişiklikleri ile ilgilenmek

 • Kimlik yönetimi

 • Tek seferlik

 • İş infazları

 • Zamanlayıcı mekanizmaları

 • Sistemin Sisteme entegrasyon mekanizmalarının sağlanması

 • E-posta Gönderme

 • Geçmiş / Denetim bilgilerini saklama ve bu bilgileri sorgulamak için bir yol sağlama

 • Motorun ürettiği verileri tüketen müşterilerin performansı

 • Sistem durumundaki değişiklikler hakkında anlık bildirimler

Process Runtime'ın yapmaması gereken şeylerin bu listesine dayanarak, istediğimiz zamanın% 90'ında gerekli olan tüm bu işlevleri sağlamak için farklı Activiti Cloud bileşenleri oluşturduk ve proses çalışma zamanıyla etkileşime girecek 3. taraf bileşenleri kabul ettik bir BPM projesi uygulamak için.

Activiti Cloud, sıfır kesinti süreli dağıtımları (ör. Kubernetes sürekli güncellemeleri, canary sürümleri, A / B testi) desteklemek ve uygulamanıza başladığınız andan itibaren üretime hazır bileşenleri kullanarak ölçeklendirmek için tasarlanmıştır. Activiti Cloud, Activiti'yi modern bulut tabanlı platformlarda kullanmayı doğal hale getirir.

Ayrıca, araçlarımızı kullanmanın farklı kişiler (geliştiriciler / DevOps / son kullanıcılar) için doğal hissettirdiğinden emin oluyoruz:

 • Spring Boot / Spring Cloud: Bu teknolojileri zaten kullanıyorsanız, karışıma Activiti Cloud'u eklemek kolay olmalıdır

 • Kubernetes ve Docker gibi teknolojileri araştırıyorsanız, tüm bileşenlerimiz kullanıma hazır ve bu ortamların gereksinimleri ile uyumludur.

 • Kutudan çıkan bileşenlerden bazılarını değiştirmek / özelleştirmek istiyorsanız, * -cloud-starter'larımızı kullanabilirsiniz.

 • Temel teknoloji yığınını değiştirmek istiyorsanız, örneğin RabbitMQ'yu ActiveMQ veya Kafka'ya geçirmek istiyorsanız, Spring Cloud soyutlama katmanlarına güvendiğimiz için bunu yapabilirsiniz.

 • Süreç / uygulama geçişi ve güncellemeler konusunda endişeleniyorsanız, Process Runtime için açıkça yazılmış karmaşık geçiş araçlarıyla uğraşmak yerine, kapsayıcı sürümleri ve veri geçişiyle başa çıkmanın endüstri standardı yollarına güvenebilirsiniz.

 • Zaten bir Sürekli Entegrasyon / Dağıtım işlem hatlarınız varsa, BPM'ye özgü blokları bu araçlarla entegre edebilirsiniz.

Activiti 7 BPM Cloud'a Genel Bakış
Mehmet Demirel 17 November, 2020
Share this post
Archive
Alfresco Process Services (Activiti)
Alfresco Process Services (Activiti tarafından desteklenmektedir) 1.11.1