Anket: Kamuda Süreçlerin Otomatikleştirilmesi

Alfresco tarafında bir Anket yaptırıldı: Süreçlerin Otomatikleştirilmesi Kamu Sektöründe Darboğazların Kesilmesine Yardım Ediyor! Kamuda Süreçlerin Otomatikleştirilmesi niçin gerekli?

Yeni bir araştırma çalışması, kamu sektöründe 700’den fazla karar vericinin ve etkileyicinin araştırılması, kamu sektörü kurumlarının günlük iş süreçlerinde karşılaştıkları en büyük darboğazları veya gecikmeleri inceliyor.

Raporda aşağıdaki gibi konular ele alınacaktır:

  • E-posta gibi belirli veri paylaşım kanallarının etkisi
  • Süreçleri günlük olarak yönetmek için kullanılan yöntemler
  • Konu Erişim İstekleri (SAR) ve Bilgi Özgürlüğü (FOI) taleplerindeki artış nedeniyle veri işleme ve uyumluluğundaki artan iş yükleri
  • Brexit’in gelecekteki iş akışı yönetimi üzerindeki etkisi

Ayrıca, bu sorunlara yönelik uygulanabilir çözümlere ve İş Süreçleri Yönetimi‘nin (BPM) kurallara dayalı veya yönetim görevlerini otomatikleştirmek, hızlandırmak ve standartlaştırmak için darboğazları ortadan kaldırmada oynadığı rollere de bakıyoruz.

Kamuda Süreçlerin Otomatikleştirilmesi ile ilgili detaylara erişmek için ilgili yazıya bakın:

BPM Tanımlama:

BPM yazılımı mevcut BT ağlarıyla entegre edilebilir ve daha önce elle çalıştırılan basit görevleri otomatikleştirmek ve bağlamak için kullanılabilir.

Otomasyon için özellikle uygun olan süreçler, bir tedarik siparişi veya sosyal bakım finansmanı için başvuru gibi spesifik, tetikleyici bir olay ile başlatılan ve net bir sonuca doğru bir dizi iyi tanımlanmış adımda ilerleyen süreçlerdir.

Kamu Sektöründe yönetimin birçoğuna sahip olması gibi, ‘bu, o zaman’ iş akışı akışları, BPM’nin potansiyeli, verimliliği artırmak, finansal performansı artırmak ve vatandaşların memnuniyetini artırmak için giderek daha fazla alanda tanınır ve kullanılabilir. eriştikleri hizmetler.

Alfresco Hakkında

Alfresco, dijital iş akışını ilerletmeye odaklanmış bir kurumsal açık kaynaklı yazılım şirketidir. Şirket, insanların en çok ihtiyaç duydukları anda ihtiyaç duydukları bilgileri aldıklarından emin olmak için, insanların çalışması için daha iyi ve daha zahmetsiz bir yol sunuyor. Alfresco Dijital İş Platformu açık, modern, güvenli belge yönetimi için süreci ve içeriği akıllıca harekete geçiren bir platform. İnsanların bilgi ile etkileşimde bulunabilmeleri ve şirketlerin değişen iş ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri için en hızlı yolu sağlıyor. 1.300’den fazla endüstri lideri kuruluş, Alfresco’ya yenilik yapma, duyarlı ve rekabetçi olmalarına olanak tanıyan çözümler üretmiştir.

Alfresco’nun müşterileri arasında Cisco, NY Mellon Bankası, Liberty Mutual, Capital One, ABD Donanması Departmanı ve NASA yer alıyor.

2005 yılında kurulan Alfresco, San Mateo, California’da ABD merkezli ve Maidenhead, İngiltere’deki Avrupa genel merkezine sahiptir. Alfresco hakkında daha fazla bilgi için lütfen ziyaret edin:

www.alfresco.com

A new research study, surveying over 700 decision makers and influencers in the public sector examines the biggest bottlenecks or delays that public sector agencies face in their day-to-day business processes.

This post is also available in: İngilizce