Alfresco Teknik Özellikleri

Alfresco, güçlü bir web tabanlı uygulama tarafından sağlanan güçlü bir belge yönetim platformu sağlayan bir Kurumsal İçerik Yönetim Platformu. Alfresco Teknik Özellikleri Nelerdir?

Neden Alfresco’ya ihtiyacım var?

Alfresco’ya ihtiyacınız varsa:

Standart bir paylaşımlı sürücüden biraz daha zeki ve güvenli ve çapraz platformlu bir şekilde erişime izin vermek istiyorsunuz.
Belgelerinizin ve klasörlerinizin etrafına, belirli bir müşteriye veya projeye ilişkin gibi ek bilgi eklemek istiyorsunuz.
Ağ paylaşımınızın bir web tarayıcısından aranabilir olmasını istiyorsunuz.

Peki O nasıl çalışır?

Alfresco sisteminin özünde, içerik, meta veriler, çağrışımlar ve tam metin dizinlerini devam ettiren bir sunucu tarafından desteklenen bir depo yer alır. Programlama arayüzleri, geliştiricilerin özel uygulamalar ve çözümler oluşturabildikleri çoklu dilleri ve protokolleri destekler. Kutudan çıktığı uygulamalar, belge yönetimi ve kayıt yönetimi gibi standart çözümler sunar.

Bir Java uygulaması olarak Alfresco sistemi, Java Enterprise Edition’ı çalıştırabilen hemen her sistemde çalışır. Özünde, sürüm, güvenlik ve kurallar gibi işlevsellik modülerleştirebilme yeteneği sağlayan Yay platformudur. Alfresco, yeni işlevsellik eklemek ve yeni programlama arayüzleri geliştirmek için betik kullanır. Mimarinin bu kısmı web komutları olarak bilinir ve hem veri hem de sunum hizmetleri için kullanılabilir. Hafif mimarinin yüklenmesi, kurulumu ve dağıtımı kolaydır.

Alfresco’yu dağıtmanın birçok yolu vardır, ancak çoğu dağıtım genel bir kalıbı takip eder. Sonuçta Alfresco, belge yönetimi ve kayıt yönetimi gibi ECM çözümlerini uygulamak için kullanılır. Ayrıca, bu çözümler arasında işbirliği ve arama unsurları da bulunabilir.

Çözümler genellikle istemciler ve sunucular arasında bölünür, burada istemcilere kullanıcılara çözüm için bir kullanıcı arabirimi sunar ve sunucu içerik yönetimi hizmetleri ve depolama sağlar. Çözümler genellikle, her müşterinin kullanıldığı ortama göre düzenlendiği, paylaşılan bir sunucuya karşı birden fazla müşteri sunar.

Alfresco Mimarisine Genel Bakış

Müşteriler

Alfresco, tamamen Alfresco web script teknolojisiyle inşa edilen Alfresco Share adlı web tabanlı bir istemci sunar. Share, basit kullanıcı arayüzleri, depoyu arama ve göz atma araçları, küçük resimler ve ilgili meta veriler, önizlemeler ve wiki’ler ve tartışmalar gibi bir dizi işbirliği aracıyla içerik yönetimi yetenekleri sağlar. Alfresco Share, işbirliği için bir buluşma yeri olarak kullanılabilecek bir dizi site olarak düzenlenmiştir. Alfresco Share, Alfresco deposunu çalıştıran sunucuya farklı bir sunucu üzerinde çalıştırılabilen, ölçek ve performansı artırmaya yönelik fırsatlar sunan web tabanlı bir uygulamadır.

Alfresco Share, Alfresco içerik uygulama sunucusundan ayrı olarak kendi katmanına konuşlandırılabilir. Alfresco Share, içerik yönetiminin işbirliği yönlerine odaklanır ve kullanıcı deneyimini kolaylaştırır. Alfresco Share Alfresco Surf kullanılarak uygulanır ve JSF bilgisi olmadan özelleştirilebilir.

Müşteriler portallar için de (JSR-168 portletlerini kullanarak), mobil platformlarda, Microsoft Office’te ve masaüstünde mevcuttur. Ayrıca, işletim sisteminin klasör sürücüsünü kullanarak, kullanıcılar bir ağ sürücüsü aracılığıyla belgeleri paylaşabilir. JLAN teknolojisini kullanarak Alfresco, bir klasör sürücüsü gibi davranıp davranabilir. JLAN, CIFS protokolünün tek Java sunucu tarafı uygulamasıdır ve kullanıcıların Alfresco içerik uygulama sunucusunda depolandığı ve yönetildiği durumlar haricinde, diğer normal dosya sürücülerini yaptıkları için Alfresco ile etkileşime girmelerini sağlar.

Alfresco Technical Specifications, Alfresco Teknik Özellikleri

Alfresco Technical Specifications, Alfresco Teknik Özellikleri

This post is also available in: İngilizce