{:tr}Bu yazımızda Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması yapılacaktır. Belgeler kuruluşların can damarıdır. Her olay, her işlemin, her gelişme, birçok bildirimler veya duyurular, birçok sonuç, resmi ve gayri resmi belgeler hukuki sorunlar için veya sadece kayıt ya da gerçekleştirmek için beklenen amaç için, inceleme için, analiz için gerekli olabilir. Bu durum, bu belge ve böylece yönetmek için etkili bir çözüm için bir ihtiyaç yaratır Kurumsal İçerik Yönetimi Sistemleri (ECMs veya basitçe ECM) ve Kurumsal Doküman Yönetim sistemleri (EDMS) ortaya çıkmıştır. Gerçekte, bu tür büyük işletmeler fikri ortaya çıktığı zamana kadar bu tip sistemlerde veya çözeltiler gerek vardı.

En işletmelerin özel yapılmış çözümü tercih böylece önceki günlerde hiçbir emin ateş ECMS çözümleri vardı. Bununla birlikte, böyle bir sistemin artan ihtiyacı olan bu da CMS çözüm proividers artan sayıda sonuçlanan rekabet bir artışa yol açtı. Biz büyük belge yönetim çözümlerine Microsoft Sharepoint, Nuxeo ve Alfresco de bu blogda tartışırken olacak çok sistemlerdir new age çözümleri önde gelen örneklerinden olan başladım.

Her üç doküman yönetimi çözümleri her biri işletmeler arasında popüler olmasına rağmen birbirlerine karşı Çekirdeksiz zaman kendi artı puan var. Ama hangi bir kuruluşunuz için en iyisidir?

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması

SharePoint

Bir kurumsal içerik yönetim sistemi uygulanması düşünüyorsanız, o büyük olasılıkla SharePoint düşündüğünüz seçeneklerden biridir. Çünkü yaygın kullanımına sadece değil (en fazla 125 milyon lisans, 65.000 istemcileri ve SharePoint için çözümler 700.000 geliştiricileri bir ağ): Muhtemelen, bu iş genellikle kullandığı yazılımın en yakın ürün var, çünkü o da var.

Bununla birlikte, aynı zamanda, SharePoint onunla getiren önemli sorunların farkında olmalıdır.

Pahalı lisanslar: Sadece SharePoint kendisi için değil, aynı zamanda seçme SharePoint ima yazılıma bağlı tüm teknik gereksinimleri için. Ve olsa birçok söyleyebilirim SharePoint Services onlar da WSS gerçekten yetersiz işlevselliğe sahiptir itiraf etmeliyim, ücretsizdir. Aslında, sadece yeterince içerik yönetimi-orta ve büyük ölçekli işletmelerin çoğunluğu ihtiyaçlarını karşılamaktır.

Teknik altyapı: SharePoint işbirliği platformu, üstelik de güçlü bir tanesidir, ama “inşa” olması gerekir, sadece basit uygulanmadı. Dahası, SharePoint üzerinde geliştirme işi yapan ne yazık ki, orada en mükemmel bir öğrenme eğrisi yok, platform oldukça derin bilgi gerektirir ve. Yani biz altyapı bu sorunlarla başa çıkmak için ideal bir kimse ise SharePoint seçmeden önce, kendimize sormalıyız, anlamına gelir.

Alfresco

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması‘nda bu kendimizi son uzuv kadar disseke var ve dolayısıyla size kapsamlı araştırma yanı sıra uzmanlık yıllara dayanan bu konuda iyi anlayışlar verebilir üründür. Alfresco temelde bir uygulama düşünüyor herhangi bir iş için sağlam bir karardır belge deposu . Bir ürün olarak, Alfresco bir birincil ihtiyaçları için komple bir çözüm işletmenin belge yönetimi .Gerçekten spesifik olmayan gereksinimleri için, uygulanması oldukça basittir.

Microsoft kampında ve Linux kampında hem gelen yazılım ile uyumludur. Alfresco gibi İYS’lerde gibi kaynaklardan, çeşitli içerik yaratılması için izin verir, bloglar, (örneğin, Office ve OpenOffice gibi) ofis yazılım paketleri. Ayrıca, işbirliği projeleri için sunabileceği çok şey vardır.

Nuxeo ile birlikte, Alfresco SharePoint aksine, bu çoklu platform yapar, JAVA kullanılarak programlanmıştır. Alfresco hem MySQL ve SQL sunucuları ile çalışır. Alfresco Enterprise sürümü Nuxeo ile çalışan biraz daha pahalı olabilir, ama o, SharePoint ile çalışmaktan daha kısa ve uzun vadeli hem de çok daha az pahalı. Ve evet, UI gelince Alfresco en kullanıcı dostu değil, açıklama ‘Amacına çözer’ çizgisinde gider.

Nuxeo

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması’nda başka bir lider Open Source güçlü bir topluluk tarafından desteklenen, Nuxeo dinamik ürün geliştirme sağlayan bir çözümdür. Uygulama sonrası geliştirme çalışmaları için, açık standartlara geliştirilmiş olan gerçeği, üçüncü taraf çözümleri ile daha birlikte çalışabilir hale getirir ve teknisyen daha fazla sayıda emrinde onunla çalışmak için nasıl bilgi koyar.

O, ya da üçüncü parti çözümleri ile müşterinin kendi projeleri ile olsun o akılda devam eden büyüme ile oluşturulmuş oluyor, yani bir platform; ancak büyüme SharePoint o kadar pahalı değil. Destek maliyetleri yüksek veya SharePoint olanlar gibi geniş değildir ve teknik gereksinimler olarak kısıtlayıcı değildir.

Nuexo MySQL, PostgreSQL ve Oracle yanı sıra Microsoft SQL Server için tercih sağlar iken, SharePoint Server 2010, örneğin, bir 64-bit SGBD SQL sunucu kullanımını gerektirir. işbirliği ile ilgili olarak, bir takım projeler vb iş akışları için grafik editörü gruplar, belge sıralamasında, yorumlar, destek Takvim gibi gelişmeler, devam vardır.

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması

Nuxeo Microsoft SharePoint Alfresco ECM
Kategori Kullanıcı arayüzü, ECM Uygulama Geliştirme, İçerik Yönetimi Çerçeve, Web uygulama çerçevesi İçerik ve Doküman Yönetimi, Uygulama Geliştirme Framework
USP iş akışlarını geliştirmek için yazılım Microsoft’tan en Başarılı Ürün iş akışlarını geliştirmek için Activiti yazılım
Etiket ECMS, İşbirliği Platformu CMS, ECM, DMS, İşbirliği Platformu ECMS, İşbirliği Platformu
Çok kullanıcılı sistemi Evet Evet Evet
Uzatma / Plug-in Evet Evet Evet
Lisans LGPL Microsoft Paylaşılan Kaynak Lisansı LGPLv3
İşletim sistemi Çapraz platform Windows Server Çapraz platform
Programlama dili Java VB.Net, C # Java (herhangi bir JVM komut dosyası dili)
veritabanı PostgreSQL, Microsoft BI, MySQL, Oracle Microsoft SQL Server 2008 R2 MySQL, PostgreSQL, Oracle, Microsoft BI
Geri izlemek Evet şartlı Evet
WYSIWYG-Editör Evet Evet Evet
birden fazla proje Evet Evet Evet
dış sayfalar Evet Yok hayır Evet
şablon dil freemarker ASP.NET freemarker
Hedef kitle Şirket, Cloud computing, SMB Çalışanlar, Müşteriler, Tedarikçiler Enterprise, Cloud, SMB
iskelet JavaServer Faces .NET Framework Spring
Tasarım deseni Model-View-Controller, bağımlılık enjeksiyon MVP Bağımlılık enjeksiyon, Veri Eşleştiricisi, Model-View-Controller
Gelişim ilkeleri Test güdümlü geliştirme Kongre boyunca Yapılandırma Yapılandırma üzerinden Sözleşme
Nesne-İlişkisel Haritalama (ORM) Evet Yok hayır Evet
Yorumlar Evet şartlı Evet
Betik dili desteği harika .NET Framework JavaScript
backend Java, Groovy VB.NET, C Java (herhangi bir JVM komut dosyası dili)
tarayıcı desteği Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera Chrome, Firefox, Internet Explorer Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari
JVM Evet Yok hayır Evet
Açık kaynak Evet Yok hayır Evet
XQuery Destek Evet Yok hayır Evet
veritabanı modeli NA Çok boyutlu ilişkisel
iskele NA Evet Yok hayır
E-Posta protokolleri NA POP3, SMTP POP3, IMAP, SMTP
desteklenen VCS NA Team Foundation Server Subversion
WebSocket Desteği NA Evet Yok hayır

Alfresco Sharepoint Nuxeo ECM Karşılaştırması’nda bir kazanan olacak mı?

Aslında bu durumda, bir kazanan olmak zorunda değildir. Çünkü, cevap karmaşık olduğundan seçim ancak kuruluşunuzun ihtiyaçlarına bağlıdır.

Her üç çözümler kendi anlamda büyük ve her biri kuruluşun farklı tip daha uygundur. Kolayca büyük ölçekli işletmeler, küçük ölçekli tarafından kullanılabilir, böylece Alfresco bir bütün yuvarlak platformudur. Eğer ek olarak Liferay ile Alfresco entegre , bir rakipsiz portal ve belge yönetimi çözümü, tarihe kadar hiçbir maç olan bir combo olsun. Öte yandan Nuxeo özelliği sınırlı gereksinim duyulan ve agresif uzatılması gerekli değildir küçük ölçekli işletmelere orta için en iyisidir. Sonunda Sharepoint büyük kaynaklara sahip ve kolay entegrasyon için Microsoft ürünlerinde bağımlı olanlar için işletmeler için en uygun olanıdır. (Yine sen olmalı) daha anlamlı ve yararlı olmalıdır bir çözüm seçiminde danışmanın hizmetlerini alarak bu blogda paylaşılan tüm bilgi ile desteklenmektedir. Algoworks burada Biz 2006 yılından beri ECM çözümleri geliştirmekte ve önde Alfresco danışmanları dünya çapında vardır. Zaten şimdi bir çözüm arıyorsanız, sen olabilir bize ulaşın ücretsiz danışmanlık hizmeti.{:}{:en}Documents are the life blood of organizations. Every event, every transaction, every development, many notices or announcements, many results, official and unofficial documents can be needed for analysis, for review, for legal issues or simply for the record or the purpose it was expected to accomplish. This creates a need for an efficient solution to manage these documents and thus Enterprise Content Management Systems(ECMS or simply ECM) and Enterprise Document Management systems(ECM) came into existence. Indeed, there were no need of such systems or solutions until the time when the idea of such large enterprises came into existence.

In earlier days there were no sure shot ECMS solutions so most enterprises opted for a custom-built solution. However with the increasing need of such a system it led to the rise in competition which in turn resulted in an increasing number of CMS solution proividers. We started getting great document management solutions- Microsoft Sharepoint, Nuxeo and Alfresco are the prime examples of the new age solutions which are also the very systems we are going to be discussing in this blog.

All the three document management solutions have their own plus points when pitted against the other despite each of them being popular among enterprises. But which one is the best for your organization?

Sharepoint

If you’re thinking of implementing an enterprise content management system, it’s likely that SharePoint is one of the options that you’re considering. It’s not just because of its widespread use (more than 125 million licenses, 65,000 clients and a network of 700,000 developers of solutions for SharePoint): it’s also because, probably, it’s the product that is closest to the software that your business usually uses.

Nonetheless, you should also be aware of the significant problems that SharePoint brings with it.

Pricey licenses: Not only for SharePoint itself, but also for all the technical requirements connected to software that choosing SharePoint implies. And though many would say that SharePoint Services are free, they also have to admit that WSS indeed has insufficient functionality. In fact, it is simply not enough to meet the content management needs for a majority of medium-sized and large businesses.

Technical infrastructure: SharePoint is a collaboration platform, and a powerful one at that, but it has to be “constructed”, not just simply implemented. What’s more, performing development work on SharePoint requires fairly deep knowledge of the platform and, unfortunately, it doesn’t have the most perfect learning curve out there. That means that, before choosing SharePoint, we should ask ourselves if the infrastructure that we have is the ideal one to deal with these problems.

Alfresco

This is the product that we have ourselves dissected up to the last limb, and hence we can give you the best insights on this based on our years of expertise besides extensive research. Alfresco is basically is a solid decision for any business that’s thinking of implementing a document repository. As a product, Alfresco is a complete solution for the primary needs of a business’s document management. For requirements that are not really specific, its implementation is fairly straightforward.

It’s compatible with software that comes from both the Microsoft camp and Linux camp. Alfresco allows for the creation of content from a wide variety of sources, such as CMSs, blogs, office software packages (such as Office and OpenOffice). Additionally, it has a lot to offer for collaboration projects.

Along with Nuxeo, Alfresco has been programmed using JAVA, which, in contrast with SharePoint, makes it multi-platform. Alfresco works well with both the MySQL and SQL servers. The Enterprise version of Alfresco might be a bit more expensive than working with Nuxeo, but it’s a lot less expensive than working with SharePoint, both short- and long-term. And yes, Alfresco is not the most user friendly when it comes to UI, but the explanation goes along the lines of ‘It solves its purpose’.

Nuxeo

Another leader in Open Source backed by a strong community, Nuxeo is a solution that allows dynamic product development. For post-implementation development work, the fact that it’s been developed on open standards makes it more inter-operable with third-party solutions and puts the knowledge of how to work with it at the disposal of a greater number of technicians.

It’s a platform, which means that it’s been created with continued growth in mind, whether it be with the client’s own projects, or with third-party solutions; but its growth is not as expensive as that of SharePoint. Support costs are not as high or as extensive as those of SharePoint, and its technical requirements are not as restrictive.

SharePoint Server 2010, for example, demands the use of a 64-bit SGBD SQL server, while Nuexo allows you to opt for MySQL, PostgreSQL and Oracle, as well as Microsoft SQL Server. Regarding collaboration, there are a number of projects underway, with advances such as Calendar for groups, document rankings, comments, support for graphic editor for workflows, etc.

Nuxeo Microsoft SharePoint Alfresco
Category User interface, ECM App Development, Content Management Framework, Web application framework Content Management Framework, App Development, Framework
USP Software for developing business workflows Most Successful Product from Microsoft Software for developing business workflows
Tag ECMS, Collaboration Platform CMS, ECM, DMS, Collaboration Platform ECMS, Collaboration Platform
Multi-user system Yes Yes Yes
Extension/Plug-in Yes Yes Yes
License LGPL Microsoft Shared Source License LGPLv3
Operating system Cross-platform Windows Server Cross-platform
Programming language Java VB.Net, C# Java (any JVM scripting language)
Database PostgreSQL, Microsoft BI, MySQL, Oracle Microsoft SQL Server 2008 R2 MySQL, PostgreSQL, Oracle, Microsoft BI
Trackback Yes Conditional Yes
WYSIWYG-Editor Yes Yes Yes
Multiple projects Yes Yes Yes
External pages Yes No Yes
Template language Freemarker ASP.NET Freemarker
Target audience Enterprise, Cloud computing, SMB Employees, Customers, Vendors Enterprise
Framework JavaServer Faces .NET Framework Spring
Design pattern Model-View-Controller, Dependency injection MVP Dependency injection, Data Mapper, Model-View-Controller
Development principles Test-driven development Configuration over convention Convention over configuration
Object-Relational Mapping (ORM) Yes No Yes
Comments Yes Conditional Yes
Scripting language support Groovy .NET Framework JavaScript
Backend Java, Groovy VB.NET, C Java (any JVM scripting language)
Browser support Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari, Opera Chrome, Firefox, Internet Explorer Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari
JVM Yes No Yes
Open Source Yes No Yes
XQuery Support Yes No Yes
Database model N.A. Multidimensional Relational
Scaffolding N.A. Yes No
E-Mail protocols N.A. POP3, SMTP POP3, IMAP, SMTP
Supported VCS N.A. Team Foundation Server Subversion
Websocket Support N.A. Yes No

So is there a winner?

Actually in this case, there does not have to be a winner. Not just because the answer is complex but simply because it depends on your organisation.

All three solutions are great in their own sense and each one is more suitable to different type of organization. Alfresco is an all rounder platform so it can be easily used by small scale to large scale enterprises. In addition if you integrate Alfresco with Liferay, you get an unbeatable portal and document management solution, a combo that has no match till date. Nuxeo on the other hand is best for medium to small scale enterprises who have limited feature requirements and is not needed to be aggressively extended. Sharepoint in the end is most suitable for enterprises with large resources and for those who are dependent on Microsoft products for easy integration. Backed with all the knowledge shared in this blog, taking consultant’s services in choosing a solution(which nevertheless you should) should be more meaningful and helpful. We here at Algoworks have been developing ECM solutions since 2006 and are premier Alfresco consultants worldwide. If you are already looking for a solution now, you may contact us for free consultancy services.{:}