Alfresco DMS Sistem Mimarisi

Alfresco İçerik Hizmetleri sisteminin özünde, içerik, meta veriler, çağrışımlar ve tam metin dizinlerini devam ettiren bir sunucu tarafından desteklenen bir depo yer alır. Alfresco DMS Sistem Mimarisinde programlama arayüzleri, geliştiricilerin özel uygulamalar ve çözümler oluşturabildikleri çoklu dilleri ve protokolleri destekler. Kutudan çıktığı uygulamalar, belge yönetimi ve kayıt yönetimi gibi standart çözümler sunar.

Alfresco DMS Sistem Mimarisi

Alfresco İçerik Servisleri sistemi Java’da uygulanmaktadır, yani Java Standard Edition’ı çalıştırabilen çoğu sunucuda çalışabilir. Platform bileşenleri, sürüm oluşturma, güvenlik ve kurallar gibi işlevsellik modülerize etme yeteneği sağlayan Yay çerçevesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Platform, yeni işlevler eklemek ve yeni programlama arayüzleri geliştirmek için bir komut dosyası ortamı sağlar. Mimarinin bu kısmı Web Scripts olarak bilinir ve hem veri hem de sunum hizmetleri için kullanılabilir. Hafif mimarinin yüklenmesi, kurulumu ve dağıtımı kolaydır.

Sonuçta, Alfresco İçerik Servisleri belge yönetimi ve kayıt yönetimi gibi ECM çözümlerini uygulamak için kullanılır. Ayrıca, bu çözümler arasında işbirliği ve arama unsurları da bulunabilir.

Bir içerik yönetimi çözümü genellikle istemcilere ve bir sunucuya bölünür. İstemciler, kullanıcılara çözüm için bir kullanıcı arayüzü sunar ve sunucu içerik yönetimi hizmetleri ve depolama sağlar. Çözümler genellikle, her müşterinin kullanıldığı ortama göre düzenlendiği, paylaşılan bir sunucuya karşı birden fazla müşteri sunar.

İstemci (Clients)

Alfresco İçerik Servisleri, tamamen web komut teknolojisi ile oluşturulmuş Alfresco Share adlı web tabanlı bir istemci sunar. Share, basit kullanıcı arayüzleri, depoyu arama ve göz atma araçları, küçük resimler ve ilgili meta veriler, önizlemeler ve wiki’ler ve tartışmalar gibi bir dizi işbirliği aracıyla içerik yönetimi yetenekleri sağlar. Paylaşım, işbirliği için bir buluşma yeri olarak kullanılabilecek bir dizi site olarak düzenlenmiştir. Farklı bir sunucuda çalıştırılabilen, platformun depo ile çalıştığı, ölçek ve performansı artırmaya yönelik fırsatlar sunan web tabanlı bir uygulamadır.

Alfresco, Share web istemcisini uzun bir zamandır sunmuştur. Bununla birlikte, bir içerik yönetimi çözümü, en çok kullanıcı arayüzüne kapsamlı bir özelleştirme gerektiriyorsa, Paylaşımı özelleştirmeniz önerilmez. Bunun yerine, Açısal temelli Alfresco Uygulama Geliştirme Çerçevesi (ADF) ile özel bir istemci geliştirin.

Müşteriler ayrıca, mobil platformlar, Microsoft Outlook, Microsoft Office ve masaüstleri için de mevcut. Ayrıca, kullanıcılar WebDAV aracılığıyla bir ağ sürücüsü aracılığıyla belgeleri paylaşabilir.

Sunucu

İçerik uygulama sunucusu, bina çözümleri için bir içerik deposu ve katma değerli hizmetler içerir.

İçerik uygulama sunucusu, içerik havuzu üzerinde oluşturulmuş aşağıdaki hizmet kategorilerini sunar:

  • İçerik hizmetleri (düğüm yönetimi, dönüştürme, etiketleme, meta veri çıkarma)
  • Kontrol hizmetleri (iş akışı, kayıt yönetimi, değişim setleri)
  • İşbirliği hizmetleri (takvim, etkinlikler, wiki)

İstemciler, çeşitli desteklenen protokoller aracılığıyla içerik uygulama sunucusu ve hizmetleri ile iletişim kurarlar. FTP, WebDAV, IMAP ve Microsoft SharePoint protokolleri uygulama erişimi sunarken, HTTP ve SOAP programatik erişim sunar.