Alfresco Community Edition mimarisine genel bakış

Alfresco Community Edition sisteminin çekirdeğinde, içerikleri, meta verileri, ilişkilendirmeleri ve tam metin indexlemeyi yürüten bir sunucu tarafından desteklenen bir depo bulunur. Programlama arabirimleri, üzerine geliştiricilerin özel uygulamalar ve çözümler oluşturabileceği çoklu dilleri ve protokolleri destekler. Kutudan çıkmış uygulamalar, belge yönetimi ve kayıt yönetimi gibi standart çözümleri sağlar.

Bir Java uygulaması olarak, sistem Java Enterprise Edition’ı çalıştırabilen neredeyse tüm sistemlerde çalışır. Temelde Alfresco platformu, sürüm oluşturma, güvenlik ve kurallar gibi işlevselliklerin modülerleştirilmesini sağlar. Alfresco Community Edition, yeni işlevsellik eklemeyi basitleştirmek ve yeni programlama arabirimleri geliştirmek için komut dosyası kullanır. Mimarinin bu kısmı web komut dosyaları olarak bilinir ve hem veri hem sunum hizmetleri için kullanılabilir. İndirilmesi, kurulumu ve dağıtımı kolay bir mimari yapıya sahiptir.

Dağıtımı yapmanın birçok yolu vardır, ancak çoğu dağıtım genel bir kalıptan geçer. Sonuçta, Alfresco Community Edition, doküman yönetimi ve kayıt yönetimi gibi ECM çözümlerini uygulamak için kullanılır. Bu çözümler arasında işbirliği ve arama unsurları da olabilir.

Çözümler genellikle istemciler ve sunucu arasında ayrılır; burada müşteriler, kullanıcılara çözüm için bir kullanıcı arabirimi sunarlar ve sunucu, içerik yönetimi hizmetleri ve depolanmasını sağlar. Çözümler genelde paylaşılan bir sunucuya karşı birden çok istemci sunar; burada her istemci kullanılan çevreye uyarlanır.

 

İstemciler

Alfresco Community Edition, tamamen web komut dosyası teknolojisi ile inşa edilmiş Alfresco Share adlı bir web tabanlı istemci sunmaktadır. Paylaşım, basit kullanıcı arayüzleri, depoda arama yapmak için kullanılan araçlar, küçük resim ve ilişkili meta veriler gibi içerikler, önizlemeler ve wikiler ve tartışmalar gibi bir dizi işbirliği araçları ile içerik yönetim yetenekleri sağlar. Paylaşım, işbirliği için bir buluşma yeri olarak kullanılabilecek bir dizi site olarak düzenlenir. Depoyu yöneten sunucuya farklı bir sunucuda çalıştırılabilen, ölçek ve performansı artırma fırsatları sunan web tabanlı bir uygulamadır.

Paylaşım, içerik uygulama sunucusundan ayrı kendi katmanına dağıtılabilir. İçerik yönetiminin işbirliği yönlerine odaklanır ve kullanıcı deneyimini düzene sokar. Surf kullanılarak uygulanır ve JSF bilgisi olmadan özelleştirilebilir.

Müşteriler, portallar için (JSR-168 portletleri kullanarak), mobil platformlar, Microsoft Office ve masaüstü için de mevcuttur. Ayrıca, işletim sisteminin klasör sürücüsünü kullanarak, kullanıcılar bir ağ sürücüsü aracılığıyla belgeleri paylaşabilir. JLAN teknolojisini kullanan Alfresco, yalnızca bir klasör sürücüsü gibi görünüp davranabilir. JLAN, kullanıcıların Alfresco Community Edition ile etkileşimde bulunmalarına izin veren ve CIFS protokolünün Java sunucu tarafındaki tek uygulaması olup, diğer normal dosya sürücülerinde olduğu gibi, içerik artık içerik uygulaması sunucusunda depolanır ve yönetilir.

Sunucu

İçerik uygulama sunucusu, bir bina çözümü için bir içerik deposu ve katma değerli hizmetler içerir.

İçerik uygulama sunucusu, içerik deposu üzerine kurulmuş olan aşağıdaki kategorik hizmetleri sağlar:

  • İçerik hizmetleri (dönüşüm, etiketleme, metadata çıkarma)
  • Kontrol hizmetleri (iş akışı, kayıt yönetimi, değişim kümeleri)
  • İşbirliği hizmetleri (sosyal grafik, etkinlikler, wiki)

İstemciler çok sayıda desteklenen protokol aracılığıyla içerik uygulama sunucusu ve hizmetleri ile iletişim kurar. HTTP ve SOAP programlı erişim sağlarken, CIFS, FTP, WebDAV, IMAP ve Microsoft SharePoint protokolleri uygulama erişimi sağlar. Alfresco Community Edition yükleyici, içerik uygulaması sunucusu ve Paylaşımı’nın Apache Tomcat içinde farklı web uygulamaları olarak dağıtıldığı, kutudan çıkarılamayan önceden paketlenmiş bir dağıtım sunar.