Alfresco 5’ten Alfresco 6’ya Geçiş Topluluk Rehberi

Alfresco, Kasım 2017’den bu yana Alfresco 6 için EA ( Erken Erişim ) sürümlerini yayınladı . Fakat şimdi, Alfresco 6 GA ( Genel Olarak Kullanılabilir ) sürümü ilk sırada yer alıyor. Alfresco 6 GA’nın ilk sürümleri yayınlandı. Aşağıda özet şekilde, Alfresco 5’ten Alfresco 6’ya Geçiş Topluluk Rehberi yazısını okuyacaksınız!

Alfresco 6 , birkaç ay önce şirket tarafından “Digital Business Platform” olarak adlandırılan Native Cloud Platforms için bir adımdır . Ürün daha küçük hizmetlerin bölünmüş (yapılmadığının nedeni budur microservices artık) ve bu bir konuşlandırılacak teslim edilecek nedeni budur Kubernetes küme. Platform için düşük kodlu uygulamalar sağlamak üzere tasarlanan ADF çerçevesi, olgunluk ve istikrar içinde artmaktadır. ADF , Alfresco 5.2’den çalışmasına rağmen , Alfresco 6 için daha iyi destek ve genişletilmiş özellikler sunuyor. Ek olarak, Alfresco deposu, harici bileşenlerle entegrasyon yeteneklerini arttırmak için temel Java Kitaplıklarının son sürümlerine güç sağladı.

UST Global, geçtiğimiz yıl içerisinde Alfresco 5.X için Docker Bileşimi sunarken , bu tür dağıtımlarda ürünün mükemmel bir şekilde uyduğunu biliyoruz.

Aşağıda Alfresco 5’ten Alfresco 6’ya geçiş konusunda kısa bir kılavuz ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Her senaryo devam etmeden önce biraz analiz gerektirir, ancak bu adımlar sürecin işini planlamaya başlamak için yardımcı olabilir.

Firmanın kendisi için bir rehber yayınlaması beklendiği için, bu yazıya Kurumsal Mimarileri dahil etmiyoruz.

Altyapı

Alfresco Topluluğu benimseyenlerin bir K8s dağıtımı gerektirmediği için Docker Compose veya bileşenlere göre kurulum önerilen yaklaşımdır.

Alfresco 6’yı bileşenlere göre yükleme , Alfresco 5 işlemine benzer olacak , bu nedenle önceki belgeler geçerli olacaktır.

Docker Compose ile Alfresco 6’yı yüklerken , üzerinde çalışan bir sunucu ile Docker yazılımı yapılandırmanın dışında, bir çalışma hizmeti almak için bazı elemanlar seçilmelidir.

Temel Yazılım
Alfresco ve Share web uygulamaları ile Java’dan oluşturulmuş Tomcat Docker görüntüleri. Alfresco, bu görüntü için bir temel yapılandırma (şu anda CentOS 7’de çalışan Apache Tomcat 8 ve Oracle Java 8 ) sağlayacaktır, ancak şirket gereksinimlerini karşılamak veya görüntü boyutunu daha küçük yapmak için alternatif bir Docker görüntüsü oluşturulabilir (şu anda 2+ GB). Bunun anlamı şu: Alfresco 5 ile Ubuntu kullanıyorsanız, Alfresco 6 ile kullanmaya devam edebilirsiniz demektir .

Apps (uygulamalar)
Repository ve Share web uygulamaları Docker görüntüleri olarak teslim edilecektir. Alfresco 5’in yapılandırması ve özelleştirmeleri,  bu resmi görüntüleri genişleten yerel bir Docker dosyası üzerine uygulanmalı,  bu sayede gelecekteki güncellemeler Alfresco’dan gelenleri ve kurulumdan ne geldiğini belirleyecektir.

Alfresco İçerik Uygulamasının resmi Share değişimi olarak tanınacağını bilen ADF web uygulamaları, Docker görüntüleri olarak da sunulacak. Alfresco 5 için çalışan bazı ADF uygulamanız varsa, Alfresco 6’ya geçiş yapılması beklenmez.

Üçüncü Taraf Yazılımı 
LibreOffice , ImageMagick ve Alfresco PDF Renderer Alfresco Docker görüntüsünün içinde yayınlanacak.

Kurumsal müşterilerin her hizmet için bir Docker imajına erişebilecekleri görünüyor:

Bu özellik Topluluk Sürümü ile paylaşılmayacaktır.

Her durumda, Alfresco 5 ile izole bir LibreOffice sunucusu kurduysanız, Alfresco 6 Topluluğu için aynı yapılandırmayı sağlamak üzere özelleştirilmiş bir Docker dosyası yazılabilir.

Veritabanı
Alfresco, varsayılan PostgreSQL veritabanı tarafından sağlanır, ancak MySQL veya MariaDB, resmi MariaDB görüntüsünü içerecek şekilde Docker Compose yapılandırmasını değiştirerek ve Alfresco görüntüsünde JDBC sürücüsünü ekleyerek kolayca kullanılabilir .

Web Sunucusu
Alfresco, varsayılan tüm Docker Kompozisyonu’ndaki herhangi bir Web Sunucusunu dahil etmiyor, çünkü Kubernetes’teki tüm bu düzenlemeleri yapıyorlar. Ancak, her iki Apache’nin ve Nginx  görüntüleri, Docker oluştur’da  her hizmette olduğu varsayılan bağlantı noktalarını (80/443) kullanarak standart HTTP etkileşimini sağlamak amacıyla eklenebilir.

Protokoller

Alfresco 5.2’den her Protokol , Alfresco 6.0’da ancak CIFS’de çalışacaktır. Windows SAMBAv1’i kullanımdan kaldırdığından , bu hizmet gelecekte Alfresco 5 & 6 ile çalışmayı durduracaktır.

Alt Sistemleri

Alfresco 5.2’den her alt sistem Alfresco 6.0’da çalışacaktır. Ancak, Kerberos ve Active Directory gibi durumlarda, bu tür hizmetler için bir Docker görüntüsü oluşturmak için birkaç seçenek olduğundan, Docker Kompozisyonuna Windows tabanlı harici sunucular bağlanmalıdır. Alfresco, entegrasyon senaryolarını çözmek için bir Keycloakentegrasyonu geliştiriyor ancak bu modülün Topluluk için de mevcut olup olmadığı net değil.

Eklentileri

Alfresco Share webapp, Alfresco 5 ile sonlandırıldı, bu yüzden Alfresco 5’te Share için çalışan her eklenti, yazılım temelde aynı olduğu için Alfresco 6 ile çalışacaktır.

Alfresco Deposu pek çok yeni özellik içermez, ancak büyük bir Java Kütüphanesi yükseltme işlemi gerçekleştirilmiştir. Kaynak kodunda küçük bağımlılık uyarlamaları gerektirdiğinden Muhtemelen Deposu için her eklenti Alfresco 6 için yeniden derlenmelidir. Alfresco, Alfresco 6’nın yeni sürümü çıktığında Alfresco SDK’nın yeni sürümünün hazır olmayacağını doğruladığından,  Alfresco 5’de çalışan depo eklentilerini adapte etmek zor olacak.

Depolama

Alfresco 5’ten dosyalar, veritabanı ve arama dizinleri için depolama alanı, Docker kapsayıcıları için harici birimler yapılandırılabileceği için Alfresco 6 için yeniden kullanılabilir . SOLR 4’ü Alfresco 5 ile kullanıyorsanız, SOLR 6’yı yeni sürümle kullanmak için yeniden indeksleme yapılması gerekecektir.

Activiti

Alfresco, Activiti Engine’in 6 yaşam döngüsü boyunca Alfresco Core’dan kaldırılacağını duyurduğundan, Alfresco 6’da hiçbir yeni iş akışı tasarlanmamalıdır. Diğer taraftan, Activiti iş akışlarını tasarlamak için Alfresco 5 kullanıyor olsaydınız, tanımı ve verileri APS veya Activiti gibi diğer BPM yazılımlarına aktarın. Alfresco 5’te tasarlanan her iş akışından bazı öğeler (içerik modeli tanımı, formlar ve Alfresco Services entegrasyonu) bu süreçte yeniden oluşturulmalıdır.

Yükseltmeye değer

Her senaryo ayrıntılı bir çalışma gerektirir, ancak aşağıdaki ifadeler Alfresco 6’ya yükseltmenin layık olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilir.

 

ÇOĞUNLUKLA EVET
  • Alfresco’yu temel olarak arka plan Alfresco Deposu olarak kullanıyorsunuz
  • Alt yapınızı Docker’a taşımayı planlıyorsunuz veya altyapınızı Docker’a taşıyorsunuz.
  • ADF uygulamaları geliştiriyorsunuz
ÇOĞUNLUKLA HAYIR
  • İçerik üzerinde işbirliği yapmak için çoğunlukla Alfresco Share kullanıyorsunuz
  • Alfresco’nun içinde yüzlerce Activiti iş akışı tasarladınız
  • Şu anda Docker Compose ile Alfresco 5 çalıştırıyorsunuz

Alfresco 6’yı benimsemeyi planlıyorsanız, süreci kolaylaştırmak için hizmetlerimizi kullanabilirsiniz!